OLDŘICH KOPAL BY DNES OSLAVIL 90 LET

04. 02. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví

OLDŘICH KOPAL

"Lezení přináší potěšení duše i těla, kamarády na laně a přináší pocit svobody, který nebyl v naší zemi vždy. A hory – to je moje láska, i když se tam asi už nedostanu."
Olda Kopal
Dnes by oslavil 90. narozeniny jeden z čestných členů ČHS - Oldřich Kopal. Vynikající český horolezec, který byl jedním z legendárních průkopníků poválečného lezení u nás. Účastnil se řady expedic, včetně té první české himalájské na Annapurnu IV. Je autorem mnoha prvovýstupů v Tatrách, ve světě i na českých pískovcích - například ikonické "Údolky" na Hlásku. Zemřel v červnu roku 2011.

Poprvé se do Skaláku dostal ještě za války s mámou, která ho tam brala na borůvky. Tehdy ho ani v nejmenším nenapadlo, že jednoho dne bude tím, kdo na okolní věže bude lézt. Po čase si začal skalky sám oblézat - "jen tak", bez lana. Až po válce začal opravdu lézt s partou kluků, ve které nechyběli Jirka Koucký, Vratík Kalfeřt, Radan Kuchař, Bohouš Svatoš, Bogan Nejedlo, Jirka Jech, Alík Gréfů nebo Jarda Kysela. Od roku 1949 jezdili pravidelně do Tater. Do zahraničních velehor se poprvé dostal v roce 1955 do francouzských Alp, v roce 1958 na Kavkaz.

Zúčastnil se Alpiniády v Mongolsku, navštívil Pamír a Ťan Šan. V roce 1969 se dostal s libereckou výpravou do Nepálu na výpravu na Annapurnu IV. Na první český vrchol v Nepálu se nakonec dostal Miloš Albrecht se Šerpou Ang Babu. Oldovi výšky moc neseděly, ale i tak na tuto výpravu moc rád vzpomíná.

Účastníci expedice Annapurna IV.Ťan Šan  - poslední metry

Na vrcholu Kapelníka s Chroustem, Maškem, KuhnemOlda Kopal

Více informací o Oldovi včetně výčtu jeho úspěchů najdete v naší databázi osobností. Poslední článek, který Olda poskytl je k přečtení zde.

M, Košatková, ČHS