Facebook

Český horolezecký svaz

KARLU KROMBHOLZOVI BY DNES BYLO 91 LET

KARLU KROMBHOLZOVI BY DNES BYLO 91 LET
01. 07. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví

Čestný člen ČHS Karel "Charlie" Krombholz byl významným lezcem - pískařem především v padesátých letech. Kdo někdy lezl nebo alespoň listoval průvodcem Labáku, ten ví! Né nadrmo byl neoficiálně titulován králem právě této oblasti. 

Karel Krombholz

 

S lezením Karel začal v 18 letech a kde jinde může rodák z Děčína začít než na Labských pískovcích. S Bratry Wiegelovými spojili se saskými lezci a tak se ilegálně dostali i na saské masivy.  Karlovo nejvýznamější oblastí byl Labák, kde je podepsán u více než 140 cest. Několik jeho významných cest ale také najdeme na Mužském, v Adršpachu či Příhrazích. Nejraději měl spárové lezení, při kterém se řídil heslem "Kde je spára, tam je cesta". 

 

V roce 1950 se s Helmutem Weigelem vypravil do zimních Tater. "Výzbroj neměli a tak jim do projíždějícího vlaku v Ústí podal Zdeněk Vlk alespoň cepíny. Vystoupili Kračmarovým žlebem na Gerlachovský štít."
V roce 1952 se stal členem krajského výběrového družstva. Ve Vysokých Tatrách v letech 1957-59 vylezl Lapiňského komín a Puškášovu cestu na Galerii Ganku. V roce 1960 se stal členem státního reprezentačního družstva.

M. Košatková