Josef Sekyra by dnes oslavil 93 let

24. 02. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví

„Pokud je člověk celý život v nejtěsnějším styku s přírodou, naučí se jí rozumět, pohybovat se v ní a především respektovat nejen její krásu, ale i sílu. A protože jsem se vždy skláněl s pokorou před silami přírody, zatím jsem vždy měl i na cestu zpátky, i když někdy to bylo opravdu "o fous".“

Josef Sekyra 1928 - 2008

Josef Sekyra - významný český badatel, polárník, horolezec, speleolog a čestný člen ČHS by dnes oslavil 93 let. První Čech, který stanul na jižním pólu (1969) a zdolal sedmitisícový vrchol (Pamír, 1961). Jméno Josefa Sekyry je neodmyslitelně spjato s mimořádně úspěšnou generací českých a československých horolezců šedesátých let, kteří působili v nejvyšších světových velehorách. Účastnit se měl také tragické výpravy na Huascarán 1970, "naštěstí" se v té době zotavoval z následků jiné expedice a do Pery se nakonec nevydal.

Nikdy mu nešlo ani tak o sportovní výkony a pokořování rekordů, ale o vědeckou činnost, které svůj život zasvětil. Jak sám řekl: „Nikdy jsem si to moc nebral. Stejně jako když jsem byl coby první Čech na sedmitisícovce. Já tam byl hlavně za šutrama, to ostatní nebylo podstatný.“

Josef Sekyra - první Čech na J póluPřílet dr. Josefa Sekyry z Antarktidy.
Stan Josefa Sekyry v Antarktidě, v letech 1969–1970. Josef Sekyra

Více informací včetně výčtu jeho úspěchů najdete v naší databázi osobností. Jeden z rozhovorů s panem Sekyrou je k přečtení zde.

M. Košatková