Josef "Rak" Rakoncaj slaví 70!

06. 04. 2021 | Rubrika: Alpinismus, O ČHS, Historie horolezectví

Josef Rakoncaj, velikán českého horolezectví a čestný člen ČHS dnes slaví 70 let!

"To je to, proč to člověk dělá. Taková ta ohromnost přírodních tvarů... Dokonalost těch tvarů. Spojená samozřejmě s tím horolezeckým zážitkem."

Joska Rakoncaj slaví 70

Každý lezec ho zná jako Raka nebo Rákosku a každý ví, že v 70. až 90. letech přispěl velkým dílem do české horolezecké historie. Jeho jméno je spojeno zejména s výstupy na osmitisícovky, kterých si na konto zapsal hned osm, včetně dvou prvovýstupů na Šiša Pangma (8 046m n. m.) a Lhoce Šar (8 383m n.m.). Prvovýstupy posbíral nejen v Himalájích, ale také v Pamíru, na Kavkazu i v Alpách. Světově hodnotných výstupů absolvoval ale mnohem víc. V rámci italské expedice Sinkiang China vystoupil spolu s Italem Agostino Da Polenza jako první Čech na nejobávanější horu světa K2.

Jako Turnovák, kde žil od svých devíti let, začínal na Hrubici a s jeho jménem je spojena řada prvovýstupů nejen tam, ale i v jiných oblastech Českého ráje. Za svou dlouhou lezeckou kariéru protkanou expedicemi a výpravami do nejvyšších hor zvládl téměř 12 000 výstupů na pískovcových skalách.

Josef RakoncajRákoska při přeskoku ze Skauta na Skautskou věž na Hruboskalsku

foto 1: Joska Rakoncaj, foto 2: Karel Vlček

Ze svých cest a expedic do hor přivezl nejen úspěchy, ale také tisíce krásných fotografií, filmového materiálu a hlavně příběhy, které zpracoval a předal ostatním prostřednictvím knih. Vlnu popularity vyvolal první knihou o zmíněném výstupu na K2 a v loňském roce vydal svou sedmou knihu Měl jsem kliku

Někteří ale možná znají Raka ne podle horolezeckých zářezů, ale podle legendárních péřovek a spacáků Sir Joseph. V semdesátkách si ušil spacák pro sebe a dnes v něm spí stovky lezců a outdoorových nadšenců, protože známý Sir Joseph je právě Sir Josef Rakoncaj.

Sir Joseph
foto, zdroj: materialtimes.com

Joskovi přejeme krásné narozeniny,

mnoho radosti a sil do dalších let!

M. Košatková, za celé ČHS