Historie  horolezectví v Českém ráji

15. 12. 2011 | Rubrika: Historie horolezectví | Komentáře (0)

Jednání  Komise historie ČHS se zástupci Muzea Českého ráje

Dne 18. 11. 2011 jsme se spolu s Vláďou Procházkou  „Chroustem“ sešli  se zástupci Muzea Českého ráje - s Mgr. Alžbětou Kulíškovou, vedoucí oddělení historických sbírek, a s Mgr. Davidem Markem, kurátorem sbírkových fondů. Jednali jsme o případné spolupráci ČHS na připravovaného projektu muzea zaměřeném na historii horolezectví v Českém ráji, který je níže krátce charakterizován  kurátorem sbírkových fondů Mgr. D. Markem.

"Po několika letech plánování se zdá, že se v turnovském muzeu Českého ráje dočkáme další nové expozice. Ta by se tentokrát měla věnovat sportovnímu odvětví v regionu Českého ráje více než rozšířeném, a sice horolezectví. Tématem expozice by byla jak oblast Českého ráje, tak by zde byly připomenuty také osobnosti vyšlé z tohoto prostředí.  Zřízení nové expozice je ovšem vázáno na získání nových prostor. V letošním roce došlo v této záležitosti k významnému posunu a místo pro budoucí expozici se v současné době rýsuje v těsné blízkosti muzea, čímž by mohlo dojít k propojení stávajících výstavních prostor s novými. Tyto plány souvisí se zvýšenou aktivitou pracovníků muzea zajistit dostatečné množství materiálů s horolezeckou tematikou - jsou postupně oslovováni jednotliví členové horolezeckých oddílů a získávají se dokumenty a předměty tematicky spojené s regionem Českého ráje a počátky horolezectví vůbec.
Jako předstupeň k plánované expozici je připravována časově omezená výstava, která by byla v podstatě tematicky totožná, ovšem pochopitelně v menším měřítku. Zahájení výstavy dokumentující počátky horolezectví v Českém ráji a další vývoj tohoto sportu, spolu s představením předních představitelů, kteří se často vymanili z prostředí Českého ráje a zamířili "výš a dál", se bude konat 17. května 2012  a potrvá po celou hlavní sezónu do 30. září 2012.

Jirka Novák, předseda Komise historie