Facebook

Český horolezecký svaz

Gerhard Tschunko slaví 86 let! Vladimír Suchý by dnes oslavil 97.

Gerhard Tschunko slaví 86 let! Vladimír Suchý by dnes oslavil 97.

Dnes slaví 86.narozeniny čestný člen ČHS Gerhard Tschunko, ve stejný den jen o pár let dříve se narodil také horolezec Vladimír "Voloďa" Suchý, který by dnes oslavil 97 let. 

 

 

GERHARD TSCHUNKO

"Věk není pro lezení rozhodující. Pro mě je to vždycky fantastický zážitek, když mohu vylézt s kamarády na nějaký vrchol. Nevím, jak podobné situace vnímají ostatní, já ale obrovsky."

Gert 86

Gert je velkou postavou českého lezení. K horolezectví přičichl už jako malý kluk, kdy s rodiči trávili hodně času na Šumavě a v Alpách. Později se přestěhovali do severozápadních Čech a tím začalo jeho působení v oblastech Tisé, Ostrova a Rájce, se kterými je dodnes neodmyslitelně spjatý. Přesněji to začalo díky pobytu v Ostrově, který Gert po válce absolvoval, tehdy s kamarádem zlezli své první věže Labských pískovců a od roku 1952 už lezl pravidelně.

 

Velké věci dokázal také v Tatrách, Alpách a na Kavkazu, kde se například účastnil prvovýstupu severní stěnou Šchary v roce 1965.

 

VŠECHNO NEJLEPŠÍ!

 

Více informací o Gertovi se dočtete v sekcii osobnosti zde na webu, v rozhovoru pro eMontanu nebo v knize Navždy první.

 

 


 

VLADIMÍR SUCHÝ

"Trénovali jsme metodou "malého českého horolezce", takže jsme vyjížděli do Tater naschvál v těch nejblbějších podmínkách."

Voloďa Suchý

Legendární Voloďa byl nejen skvělý lezec, reprezentant a trenér, ale především metodik. Roky působil jako předseda metodické komise československého horolezectví a jeho největším a zásadním přínosem bylo zavedení cvičného chytání pádu do metodiky horoškol. Jako aktivní instruktor (horo)lezectví "vychoval" tisíce absolventů vlastních oddílových horoškol, i stovek budoucích instruktorů. Koncem šedesátých let rošířil své pole působnosti ještě na oblast výškových prací.

 

Více informací o Voloďovi se dočtete v sekcii osobnosti zde na webu

 

 


M. Košatková, ČHS