Facebook

Český horolezecký svaz

Čestný člen Honza Červinka oslavil 91 let

Čestný člen Honza Červinka oslavil 91 let
28. 06. 2021 | Rubrika: Historie horolezectví

Honza Červinka - čestný člen ČHS má správný horolezecký kořínek a 27. 6. oslavil 91. narozeniny! Přejeme hodně radosti, elánu a především pevné zdraví do dalších let. 

 

"Hory jsme ctili a věděli jsme, kdy už je to na hraně života."

Honza Červinka

Honza Červinka je ikonickou postavou českého horolezectví 20. století. Závodně jezdil na kajaku, v patnácti letech začal s lezením a už ve dvaceti byl nejmaldším členem prvního Československého horolezeckého reprezentačního družstva. Jako jeden z prvních účastníků národních a státních expedic brzy vstoupil mezi světovou elitu a zdolával do té doby nepokořené hory celého světa.

Byl součástí první i druhé ČS expedice do Hindúkuše, kde "nadělali" řadu prvovýstupů, stejně jako před tím na Kavkaze a později v Himalájích. V roce 1970 měl možnost odjet na Huascarán, ale místo toho vyrazil na úspěšnou expedici Karakoram, díky čemuž je stále mezi námi.

Československá reprezentace v Tatrách 1955, foto: Vilém Heckel 

 

Ve svých 57 letech se pokusil výstup na Everest, klasickou cestou přes Jižní sedlo, dostal se sám až do třetího tábora, kde musel výstup ukončit kvůli počasí. V 76 letech zdolal Mont Blanc. Žije v Krkonoších, kde v 70. letech založil horolezecký klub Vrchlabí, kterému se mnoho let intenzivně věnoval, následně byl předsedou vrchlabské Tělovýchovné jednoty SVS Krkonoše a "vychoval" také několik úspěšných běžkařů. Nyní je obklopen lidmi, s nimiž ho pojí přátelství z časů, kdy byl aktivním horolezcem a věnuje se včelaření. 

 

VŠECHNO NEJLEPŠÍ!

 

 


M. Košatková, ČHS

Informace z archivu

Osobnosti

Červinka, Jan