Facebook

Český horolezecký svaz

Čestný člen ČHS Zdeněk Kropáček slaví 82. narozeniny

Čestný člen ČHS Zdeněk Kropáček slaví 82. narozeniny

Zdeněk Kropáček, náš čestý člen dnes slaví 82. narozeniny! Přejeme hodně radosti a především pevné zdraví do dalších let. 

 

"Mě horolezectví chytlo tím, čím je v principu a ne soutěžením nebo napodobováním. Takže od začátku jsem šel svou cestou, hledal krásný pocit z vertikálního pohybu vzhůru a z okolní přírody, a to s parťákem,  parťačkou nebo i sólo."

Zdeněk Kropáček

 

Zdeňka fascinovaly skály od malička a po těch menších skalkách si popolézal sám už v dětství. S opravdovým lezením začal ve svých dvaceti letech s kamarádem Petrem Vysokým, kdy se vydal zdolat Baldurovu jehlu v Jetřichovicích.

 

Právě s Petrem pak dlouho tvořili lezeckou dvojku, lezl také s Jardou Mlezákem, v Tatrách s Karlem Plechačem a mnoha dalšími. Později však nejvíce se svou ženou Monikou a dcerou Dášou. 

 

Na svém kontě má mnoho výstupů ve Vysokých Tatrách v letních i zimních podmínkách, výstupy na Kavkaze a bezmála 600 prvovýstupů na pískovci. Jako autora cest ho najdeme především v oblasti Labských pískovců, kde působil jako předseda HO Lokomotiva Ústí nad Labem, předseda VK pro okres Děčín a VK ústeckého kraje a později řadu let také jako starosta města Děčín.

Prvovýstup na Labskou pannu cestou PLK.Lezecká i životní dvojice

 

VŠECHNO NEJLEPŠÍ!

 

Více informací o Zdeňkovi se dočtete v sekcii osobnosti zde na webu a v rozhovoru pro časopisCAO news.

 

 


M. Košatková, za celé ČHS