125 let od prvního sportovně motivovaného výstupu na pískovcovou věž v Čechách

19. 03. 2013 | Rubrika: Historie horolezectví

V březnu uplyne 125 let od uskutečnění prvního sportovního a hlavně sportovně motivovaného výstupu na pískovcovou skalní věž v Čechách, na Pevnost. Výstup, jehož přesné datum neznáme, uskutečnili v roce 1888 němečtí lezci Carl Beck, Siegfired Conrad a Friedrich Meuer.

Pískovcová věž, ke které se počátek pískovcového lezení na našem území váže, se nachází v Hřensku, v 1. zóně Národního parku České Švýcarsko. Její současný název je Pevnost, avšak původně byla pojmenována Beckstein, po C. Beckovi, jednom z prvovýstupců a zastánců "klasického" pískovcového lezení; tento název však musel být v 50. letech nahrazen českým.

Bližší informace o tomto výstupu i o spolupráci mezi Správou NP České Švýcarsko a ČHS si můžete přečíst v tiskové zprávě Správy NP České Švýcarsko.

B. Valentová