Zásady přístupu ČHS k ochraně přírody

24. 05. 2012 | Rubrika: O ČHS, Ochrana přírody | Komentáře (4)

V roce 2010 uspořádal ČHS spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR seminář věnovaný vztahu horolezectví a ochrany přírody. Jiří Hušek (vedoucí Správy CHKO Jizerské hory) zde prezentoval přístup orgánů ochrany přírody k horolezectví - "strategii", jak by orgány ochrany přírody měly či mohly k horolezectví přistupovat. V závěru své prezentace vyjádřil názor, že by bylo dobře, kdyby svou "strategii" přístupu k ochraně přírody formulovali i horolezci.

Prezentace ze semináře jsou k dispozici zde: Informace k ochraně přírody.

S tímto požadavkem jsme se ztotožnili a připravili dokument Zásady přístupu ČHS k ochraně přírody, ve kterém je "strategie" ČHS formulována. Dokument má deset bodů, nejpodstatnější je ale toto:

• Předpokladem existence horolezectví je volný přístup horolezců do hor a skalních oblastí.
  • Horolezectví je s přírodou spojeno - horolezci nemají zájem ničit si prostředí, v němž svůj sport vykonávají. Stále platí již historická formulace z pravidel pískovcového lezení: „…Respektuj a šetři skálu a chraň přírodní prostředí, aby bylo zachováno neporušené budoucím generacím…“

Dokument Zásady přístupu ČHS k ochraně přírody schválil výkonný výbor ČHS v květnu 2012 a je k dispozici v rubrice Dokumenty ČHS.

B. Valentová

tajemnice ČHS