Facebook

Český horolezecký svaz

ČHS členství, informace

ČHS servis pro členy

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Výstava fotografií Jana Červinky

Výstava fotografií Jana Červinky
11. 04. 2017 | Rubrika: ČHS - informace

Velehory očima horolezce

 

Výstava fotografií Jana Červinky (1930)v Severočeském muzeu v Liberci. Vernisáž výstavy se koná 12. 4. 2017 od 17 hodin.

Severočeské muzeum v Liberci

 

Výstava je ukázkou raného expedičního horolezectví. Červinkův vstup mezi horolezeckou elitu spadá do časů, kdy horolezci z různých zemí začali dobývat dosud nezdolané vrcholy po celém světě. Zúčastnil se slavných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých, které byly důležitou součástí toho, co dnes můžeme nazvat zlatým věkem expedičního dobývání hor národními týmy. Jeho horolezecká kariéra trvala tři čtvrtě století – od začátků na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

 

Výstava pokrývá Červinkovo fotografické dílo od prvních černobílých fotografií, přes barevné zvětšeniny z diapozitivů. Cit pro kompozici, způsob vidění, přátelství s Vilémem Heckelem, to vše se zhodnotilo na ucelených souborech, ze kterých uvidí návštěvník reprezentativní průřez. Kromě sugestivních scenérií velehor se fotograf zaměřoval na místní etnika a také horskou flóru.

 

Výstava není pouze fotografická, Jan Červinka už od 50. let 20. století sbíral autentické předměty z cest po Nepálu, Afghánistánu a jinde. Buddhistické votivní předměty a dobové lidové nástroje každodenního života, včetně ukázky původního horolezeckého vybavení jsou součástí výstavy.

 

B. Valentová, sekretariát ČHS

Informace z archivu

Osobnosti

Červinka, Jan