Výsledky filmovej súťaže 7. ročníka Hory a mesto

24. 04. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Výsledky filmovej súťaže 7. ročníka medzinárodného filmového festivalu Hory a mesto

Filmová porota v zložení Zuzana Tatárová, Silvester Lavrík, Miloslav Končok, András Sarkozi, Tomáš Roubal, Alek Lwow

ocenila filmy v nasledujúcich kategóriách:

cena Grand Prix - za mimoriadne pôsobivý obraz humánneho a prírodného aspektu prítomnosti človeka v horách

Magická hora (The Magic Mountain, Kanada, 2005, 50 min, réžia Baiba Auders a Pat Morrow): Angažovaná Kanaďanka Cynthia Hunt žije v drsnom Ladakhu v severozápadnej Indii a pomáha domorodcom zmeniť ich život.

cena v kategórii Skala – za komplexný obraz výnimočného ľudského príbehu horolezca

Moja pravačka (My Right Foot, Anglicko, 2003, 40 min, réžia Ed Stobart): 23-ročný Leo Houlding, David Beckham lezeckej scény, sa po roku a hroznej nehode vracia k lezeniu.

cena v kategórii Zem – za zachytenie obrazu miznúcej civilizácie plnokrvným filmovým jazykom

Pururambo (Slovensko, 2005, 54 min, réžia Pavol Barabáš): Dokument o epickej ceste do džungle Novej Guiney za cestovateľmi, ktorí ešte nikdy nestretli divochov Ruda Švaříčka a Pavla Barabáša.

cena v kategórii Voda (sneh) – za výnimočný športový výkon a jeho adekvátne filmové spracovanie

Skialp na Aoraki (Aoraki Ski Mountaineering, 2005, Rakúsko, réžia Gerald Salmina): Medzinárodná skupina skialpinistov lezie a zlyžováva najvyšší vrchol Nového Zélandu.

Cena V4 – pre film, ktorý prináša viac než len záznam športového výkonu očami rôznych generácií lezcov

Karakoram (Slovensko, 2006, 26 min, réžia Pavol Pekarčík): Krátky film o pôsobení súrodej a nesúrodej partie slovenských lezcov vo vrchoch Karakoramu.

Cena Litfondu

Premeny Tatier (Slovensko, 2005, 12 min, réžia Pavol Barabáš): Spomienka na devastujúcu kalamitu a požiar vo Vysokých Tatrách.

mimoriadna cena poroty v kategórii „ZEN“

Bod rovnováhy (Balancing Point, USA, 2005, 6 min, réžia Danny Brown): Tvorivá a pôsobivá dekonštrukcia skalných mužíkov.

čestné uznanie poroty za etický prístup k zvolenej téme

Územie duchov (Slovensko, 2005, 46 min, réžia Michal Ruttkay): Objaviteľský dokument o cestovateľovi Lacovi Gulikovi a jeho 8 objaviteľských expedícií do najzápadnejších oblastí dažďových pralesov Novej Guiney.

Cena v kategórii Vzduch nebola udelená.

Natália Bokníková,
PR manažérka