Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi

16. 09. 2021 | Rubrika: O ČHS

ČHS reaguje na vyjádření tiskové mluvčí pojišťovny UNIQA a další informace v tisku k záchranné akci dvou horolezců, členů ČHS, kteří se ocitli v kritické situaci po výstupu na vrchol Rakaposhi v Pakistánu a byli pojištěni na základě rámcové smlouvy mezi ČHS a pojišťovnou UNIQA.

Ve vyjádření pojišťovny UNIQA, které bylo 16. září zveřejněno v několika médiích, je uvedeno, že pojišťovna může požadovat (v regresním řízení) úhradu nákladů na záchranu po horolezcích, a to proto, že horolezci porušili podmínky pojistné smlouvy. Mluvčí pojišťovny argumentuje jednak tím, že k pojistné události došlo na území, kde pojištění neplatí, neboť na toto území Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) nedoporučuje cestovat, a dále tím, že porušili místní právní normy, neboť vystoupili na horu Rakaposhi bez povolení příslušného pakistánského ministerstva.

Na základě naší aktuální komunikace s pojišťovnou informujeme, že záležitost je ve fázi zjišťování všech relevantních skutečností (komunikace s dotčenými horolezci, s Vyslanectvím ČR v Islamabádu, vyčíslování nákladů apod.), a závěry, které vyplynuly z informací uvedených v médiích, jsou v této chvíli předčasné. Stále nepadlo konečné rozhodnutí, zda pojišťovna bude či nebude regres uplatňovat.

Pojistná událost má více aspektů, které pojišťovna důkladně posuzuje. Problematický je zejména fakt, že Rakaposhi se nachází v provincii Gilgit-Baltistán, do níž MZV nedoporučuje cestovat kvůli „nebezpečí teroristických útoků, únosů cizinců a sektářskému násilí“, viz web MZV

Toto vyjádření znamená, jak je uvedeno v čl. 4 Všeobecných pojistných podmínek zveřejněných na webu ČHS, že cesta do této provincie není pojištěna: „4.4. Pojištění nelze sjednat do oblastí, které ústřední orgán stát­ní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) označil jako válečnou zónu nebo do oblastí, kam ústřední orgán státní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) uveřejní na svých webových stránkách nedoporučení či zákaz cestovat, není-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak.“

VPP s výjimkami pro ČHS

Členy ČHS, kteří mají sjednané cestovní pojištění UNIQA prostřednictvím ČHS, ubezpečujeme, že pojištění platí tak, jak je uvedeno na našem webu a ve všeobecných pojistných podmínkách upravených v souladu s rámcovou smlouvou mezi ČHS a pojišťovnou. Mj. to znamená, že pojištění kryje i cesty do oblastí s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami, pohyb na horách bez omezení nadmořské výšky, expedice a pochopitelně horolezectví a téměř všechny aktivity a sporty s několika výjimkami (např. kaskadérská činnost, potápění ze žraloky…).

V návaznosti na stanoviska k cestám, vydávaná MZV však všechny pojištěné členy prosíme, aby se před cestou vždy seznámili se situací v zemi či dokonce regionu, do kterého míří, a byli si vědomi, že zejména cesty do zemí nebo regionů, které MZV označí, že jsou ve válečném stavu či podobné rizikové situaci, nejsou pojištěny.

ČHS nemá a nemůže mít informace o zemích, do kterých členové cestují. Při objednání pojištění, které má celoroční platnost, se z pochopitelných důvodů neuvádí země, do kterých člen hodlá cestovat. Destinace se neuvádí ani v objednávce připojištění, u kterého ČHS zná jen datum výjezdu a příjezdu.

Doufáme, že se podaří tuto záležitost uspokojivě vyřešit. Budeme vás informovat.

B. Valentová, sekretariát ČHS