V Praze se konala Valná hromada EUMA

15. 10. 2021 | Rubrika: O ČHS

Ve dnech 8.-10. 10. proběhla v Praze valná hromada evropské horolezecké unie EUMA, založené v roce 2017 v Mnichově, jejímž hlavním cílem je zastupovat zájmy téměř 3 miliony sdružených členů vůči orgánům EU. Po dlouhé periodě cestovních omezení a videokonferencí, způsobených pandemií covid-19, se jednalo o první mezinárodní horolezeckou akci tohoto rozsahu, spojenou s osobním setkáním.

Valná hromada EUMA 2021

Setkání se zúčastnilo 60 zástupců a hostů z 23 evropských zemí. Program setkání měl 4 části: v pátek 8.10. proběhla samostatná schůzka deseti zemí Balkánské horolezecké unie. V sobotu dopoledne se konala volební valná hromada EUMA, při které stávající Board ve složení Stierle (DAV), Bloudek (ČHS), Hayek (ÖAV), Rotovnik (PZS) a Martín (FEDME) obhájil mandát na další čtyřleté období. Součástí jednání byl i návrh DAV na začlenění CAA (Club Arc Alpine) do struktury EUMA. Odpolední program byl věnovaný práci na společném projektu Erasmus+. Pracovní skupiny pod vedením Šimona Budského a Andrease Aschabera rozpracovávaly navrženou kategorizaci horských chat, horských cest a lezeckých oblastí a připravovaly další postup, jehož cílem je začlenit uvedenou horolezeckou infrastrukturu mezi oblasti cílené podpory EU a zohlednění potřebných výjimek v nových návrzích evropské legislativy.

EUMA 2021

Další část programu se nesla v duchu neformálních diskusí při společné večeři na Petřínských terasách a při nedělním společném výletu, spojeném s komentovanou vycházkou, kterou připravili členové LKP Jiří Krupka, Josef Šimůnek a David Kučera. Součástí programu byl i výstup klasickými cestami na Orla, Richelieu, Skalku a Velkého Kapucína.

Celou akci organizačně zabezpečila Klára Vaňková z HO Humanita Praha a podle ohlasů dopadlo vše na výbornou, účastníci byli spokojení s pracovní i společenskou částí programu. Pro ilustraci přinášíme několik jejich vyjádření:

Andy Syme, prezident BMC (British Mountaineering Council)

„Chtěl bych poděkovat Janovi, Kláře a celému ČHS za výborně zorganizovaný víkend. Po produktivně stráveném dni na Valné hromadě EUMA bylo skvělé strávit společný večer ve městě na tradiční české večeři. Nedělní výlet do Prachova, kde jsme všichni byli v prostředí, které máme nejraději a dělali to, co máme nejraději - lezli, bylo opravdu krásným zakončením."

Lode Beckers, generální sekretář UIAA

„Jsem moc rád, že se mohu připojit k poděkování Rolandovi,
Janovi, Kláře a celému organizačnímu týmu za péči a pohostinnost.
Vše bylo opravdu do detailu promyšlené.
Také děkuji všem zůčastněným za témata, diskuze a prezentace,
které byly pro všechny přínosné. Je skvělé vidět, že EUMA je opravdu dobře fungující organizací. Ještě jednou děkuji."

Josef Klenner, prezident DAV (Deutscher Alpenverein)

„Valná hromada EUMA v Praze byla skvěle zorganizovaná
a díky tomu velmi úspěšná. Po komplikacích způsobených pandemií,
jsme se poprvé po dlouhé době mohli osobně sejít se všemi přáteli
a zástupci jednotlivých organizací. Přátelskou a vřelou
atmosféru tohoto setkání jsme si všichni užili.
EUMA se vyvinula velmi rychle a už nyní má v rámci Evropy
silné postavení.
 Čeká nás mnoho nových aktivit,
které budou v příštích letech vyžadovat značné úsilí.
Proto bylo skvělé vidět, že všechny organizace jsou připraveny
úzce spolupracovat a projekty podporovat. Výsledek tohoto setkání hodnotím jako velmi motivující a věřím, že se všichni
těšíme na pokračování cesty, kterou jsme před čtyřmi lety
v Mnichově zahájil.
Děkuji Českému horolezeckému svazu za skvělou organizaci těchto krásných dní strávených v Praze."

VH EUMA na výletě v Prachovských skalách

M. Košatková, ČHS