Stanovisko SHS James k situácii v slovenskom skialpinizme

06. 10. 2005 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Slovenský horolezecký spolok JAMES
Junácka 6, 832 80 Bratislava, tel. 02/49249211, E-mail: office@james.sk

Stanovisko k situácii v slovenskom skialpinizme

V súvislosti s personálnymi zmenami v komisii pretekov v skialpinizme SHS JAMES, vznikom Slovenskej skialpinistickej asociácie a s množstvom dezinformácii s tým súvisiacimi, vydáva SHS JAMES nasledovné stanovisko.

1. Nevyhnutnosť personálnych zmien v komisii pretekov v skialpinizme SHS JAMES.

Po dvoch rokoch činnosti Mudr. Kataríny Belicovej ako predsedkyne tejto komisie vzniklo množstvo problémov vo vzťahoch medzi ňou a SHS JAMES, ale aj vnútri skialpinistického hnutia a samotnej komisie. Tieto problémy súvisiace s nerešpektovaním stanovených kompetencií a s osobnými charakterovými vlastnosťami menovanej sa snažil výkonný výbor SHS JAMES počas celej tejto doby riešiť a neustále na ne upozorňoval. Už po roku pôsobenia Mudr. Belicovej v tejto funkcii sa komisia rozpadla a musela byť doplnená novými členmi. Rozpory sa naďalej prehlbovali, pokračovalo nerešpektovanie kompetencií, o čom svedčia mnohé konkrétne kroky (obchádzanie Jamesu pri jednaní na MŠ SR a vybavovaní financií, žiadosť ministrovi školstva na zmeny rozpočtu a priame financovanie, atď.). Na túto skutočnosť upozornilo aj valné zhromaždenie SHS JAMES (podotýkame, že Mudr. Belicová sa za dva roky ani raz zasadania VZ nezúčastnila) a v uznesení uložil výkonnému výboru spolku túto neúnosnú situáciu riešiť.

Výkonný výbor SHS JAMES na základe uvedených skutočností dňa 28. 5.2005 odvolal Mudr. Belicovú z funkcie predsedníčky komisie skialpinizmu a všetkých členov komisie. Zároveň poveril predsedu SHS JAMES Pavla Vašku jednať so zástupcami skialpinistickej obce o zložení novej komisie tak, aby nebola ohrozená pretekárska skialpinistická sezóna 2005/2006. Výkonný výbor SHS JAMES na svojom zasadaní 15. 9. 2005 menoval novú komisiu v zložení Milan Dančík, Dušan Trizna, Juraj Brziak a Martin Ondreáš s tým, že boli rozdelené úlohy pre zabezpečenie organizovania slovenského pohára a majstrovstiev Slovenska v skialpinizme a zabezpečenie reprezentácie.

2. Vznik Slovenskej skialpinistickej asociácie.

Niektorí z odvolaných členov komisie, Mudr. Belicová, Zuzana Rychlíková, Miroslav Leitner, sa rozhodli ustanoviť novú samostatnú organizáciu, Slovenskú skialpinistickú asociáciu (SSA). Pri jej ustanovení sa mnohými dezinformáciami a aj priamo klamlivými údajmi snažili ovplyvniť nielen slovenskú skialpinistickú verejnosť, ale aj niektoré štátne orgány zodpovedné za šport v SR a medzinárodné organizácie – Medzinárodnú horolezeckú federáciu UIAA a jej súčasť ISMC (The International Skimountaineering Council), ktorý riadi medzinárodné preteky v skialpinizme. Medzi hlavné dezinformácie patrí skutočnosť, že prezentujú SSA ako organizáciu, ktorá prevzala riadenie skialpinizmu na Slovensku, dokonca po dohode s SHS JAMES, že sú reprezentantom slovenského skialpinizmu na medzinárodnej úrovni a partnerom pre štátne orgány zodpovedné za šport v SR, organizátorom domácich pretekov a riadia štátnu reprezentáciu.

Skutočnosť je však celkom odlišná. Pri rokovaniach o zostavení novej komisie skialpinizmu sa všetky hlavné centrá pretekárskeho skialpinizmu prihlásili k pokračovaniu svojej činnosti

v rámci SHS JAMES a podobne aj špičkoví pretekári a reprezentanti, rovnako organizátori skialpinistických pretekov. Do tejto chvíle ani jeden skialpinista z členov Jamesu nepožiadal  o vystúpenie z našej organizácie. Preto bude SHS JAMES naďalej organizovať slovenský skialpinizmus na domácej a medzinárodnej úrovni a urobí všetky kroky proti rozbíjaniu skialpinistického hnutia na Slovensku.

Pokiaľ sa skialpinistická obec ako celok nedohodne,  že je pre ňu výhodnejšia samostatná organizácia, SHS JAMES nebude súhlasiť so začlenením SSA do UIAA, ani súhlasiť s prezentáciou SSA ako zástupcu slovenského skialpinizmu voči štátnym a iným orgánom a organizáciám v SR.

Na medzinárodnom poli je teda situácia celkom jasná. SSA ako organizácia, ktorá sa oddelila od Jamesu, sa môže stať členom UIAA len s jeho súhlasom. SHS James oznámil príslušným orgánom UIAA, že tento súhlas z vyššie uvedených dôvodov pre vstup SSA do UIAA neudelí. Preto sa SSA nemôže stať ani členom ISMC a len členovia Jamesu sa budú môcť zúčastňovať medzinárodných pretekov spadajúcich pod ISMC, ako sú preteky svetového pohára a MS. Je tiež potrebné konštatovať, že zatiaľ nemôže SSA získať ani štátnu podporu na svoju činnosť, tá by bola možná len po dohode s Jamesom o prechode všetkých kompetencií týkajúcich sa pretekov v skialpinizme na SSA a zároveň by musela byť SSA členom UIAA a ISMC, čo je v dnešnej situácii vylúčené.

Za výkonný výbor SHS JAMES

Pavel Vaško, v.r.