Srovnání pojištění ČHS a OEAV

17. 06. 2013 | Rubrika: O ČHS

Časté dotazy členů ČHS se týkají pojištění, které kryje rizika spojená s horolezectvím, skialpinismem a obdobnými sportovními aktivitami. Dotazy se týkají nejen druhů pojištění, která jsou spojena s členstvím v ČHS nebo si je členové ČHS mohou zakoupit, ale také srovnání s pojištěním, které nabízí Oesterreichischer Alpenverein (Rakouský alpský svaz - OEAV).

Srovnání pojištění, které nabízí ČHS a OEAV, není jednoduché. Některé pojistné produkty nabízené oběma horolezeckými svazy jsou velmi podobné, jiné naopak velmi odlišné; rozdíly jsou v zaměření konkrétního pojištění, v podmínkách a výši pojistného plnění atd. Velký rozdíl je v tom, jaké pojištění je nabízeno jako součást členství, a jaké si mohou členové dokoupit. Velmi stručně lze nabídku pojištění ČHS a OEAV charakterizovat takto:

• Součástí členství v ČHS je úrazové pojištění. Členové ČHS si mohou dokoupit cestovní pojištění pro pobyt v zahraničí v tarifech Standard nebo Nadstandard, jehož součástí je pojištění léčebných výloh a pojištění asistenčních služeb včetně záchranných prací. Instruktoři ČHS mají pojištění odpovědnosti při vykonávání instruktorské činnosti.
  • Součástí členství v OEAV je pojištění léčebných výloh, záchranných prací, převozu do místa bydliště a  pojištění zákonné odpovědnosti a právní ochrany. Členové OEAV si mohou dokoupit připojištění trvalé invalidity a tzv. připojištění pro cesty do zahraničí, které zvyšuje nebo rozšiřuje pojistné krytí, které je součástí členství.

Rozhodování, zda využít pojištění nabízené ČHS, nebo zda spolehnout na pojištění OEAV, není jednoduché. Každý, kdo se chce pojistit, musí zvážit, jaký druh pojištění potřebuje (např. zda pojištění pro cesty do zahraničí, nebo zda úrazové pojištění), jaké aktivity chce pojistit (lezení po skalách v Evropě nebo např. náročné výstupy v horách), jaká rizika mu podle jeho názoru nejvíce hrozí (např. obavy z onemocnění či úrazu, záchrana horskou službou), jakou výši pojistného plnění požaduje apod.

Univerzální rada, které pojištění při provozování horolezectví, zejména při cestách do zahraničí, zvolit, neexistuje. I přesto bychom vám chtěli pomoci, a proto jsme ve spolupráci se společností ALPY (se kterou nabízíme našim členům kombinované členství ČHS - OEAV) připravili přehled pojistných produktů ČHS a OEAV, který by vám mohl srovnání a výběr usnadnit.

Srovnávací přehled pojištění včetně základních podmínek a výše pojistného plnění je k dispozici v tomto dokumentu.

B. Valentová, tajemnice ČHS