Správa CHKO Lužické hory žádá o spolupráci

16. 05. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Správa  CHKO Lužické hory zamýšlí vyhlášení přechodně chráněné plochy v oblasti Císařského (Krásného) dolu u Dolního Sedla. Předběžně by se jednalo o pravidelné omezení aktivit včetně horolezecké činnosti v období  od 15. února až 30. června na skalních útvarech zvaných v mapě KČT "Skalní divadlo, Podkova, skály u Pekařova kříže". Důvodem je minimalizace rušivých vlivů pro hnízdění významných ptačích druhů, zejména výra velkého. V posledních letech došlo k výraznému nárůstu rušivých vlivů  - pořádání závodů v orientačním běhu, dálkové turistické pochody,  závody na horských kolech, horolezecká činnost, tremping. O vyhlášení ochrany na tomto území Vás budeme informovat.

Chtěli bychom požádat horolezeckou veřejnost v zájmu úspěšného dokončení hnízdění výra velkého, aby se zdržela aktivit v tomto území již v letošním roce do 30.června. Výr velký při rušení opouští na určitou dobu vejce nebo mládě na hnízdě, tuto dobu při opakovaném rušení nemusí vejce nebo mláďata přežít.

S pozdravem Ludvík Šajtar
SCHKO Lužické hory