Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Příprava webového systému zaměřeného na skály ČR

Příprava webového systému zaměřeného na skály ČR
10. 11. 2014 | Rubrika: O ČHS, Správa skalních oblastí

Výchozí stav a dosavadní postup prací

ČHS převzal na základě dohody o ukončení spolupráce od NETSYSTEM INT a.s. data v excelové tabulce -  62 977 cest na 10 997 skalách,  v 700 sektorech ve 118 oblastech. ČHS neobdržel GPS souřadnice skal, fotografie a skeny, identifikace cest, které jsou schválené OVK, ani záznamy o údržbě. Některé údaje cest byly záměrně sloučeny do jednoho sloupce. Z předaných popisů cest jich bylo 14 168 neúplných, kdy chybí klasifikace, datum, nebo prvovýstupci. ČHS má tabulku cest s původními daty i chybami, tak jak byly předány.

Pracovní skupina v předstihu projednala a schválila návrh struktury nové databáze a návrh vzhledu a funkcí zobrazování dat pro veřejnost. Udělala maximum které bylo možné, v době, kdy nebylo jasné, kdy a jaká data od firmy NETSYSTEM může ČHS vůbec dostat.
 
Po předání dat překonvertoval Vizus tabulku do podoby databáze a u popisů cest, které byly úplné, algoritmem roztřídil záměrně sloučené údaje do původních sloupců. Údaje neúplných cest však není možné automatizovaně roztřídit. Těchto 14 168 řádek bylo proto vyjmuto z databáze a sloučené údaje rozděleny zpět ručně brigádníky a dobrovolníky, kterým je třeba za tuto práci poděkovat. Následně byla vytvořena betaverze redakčního systému databáze, která byla během října postupně odlaďována.
 
Redakční systém pro správu databáze je již nyní funkční a použitelný, i když se ještě budou tvořit některé specializované nástroje, např. nástroj pro vyhledání a řešení duplicit, pro hromadné nastavení ikon u větších celků, a vylepšovat zadávání GPS souřadnic podle mapy. V nejbližší době budou ručně roztříděné neúplné cesty po opravě vráceny do databáze. Budou importovány GPS souřadnice u více než poloviny sektorů, které se podařilo shromáždit. Další vývoj bude probíhat po několika na sobě víceméně nezávislých liniích. 
 
Bude třeba opravovat a doplňovat databázi cest. Redakční systém nyní umožňuje na základě přístupových údajů, o které lze požádat na mailu skalycr@horosvaz.cz , provádět kontrolu a opravy jednotlivých cest. Jakmile bude vyvinut nástroj pro řešení duplicit, bude přikročeno ke hromadnému importu cest od autorů průvodců, kteří dali k dispozici svá elektronická data. Za to jim ČHS děkuje a nabízí spolupráci při propagaci jejich průvodců i aktualizacích poskytnutých dat. Na návrh některých OVK budou provedeny hromadné změny struktury, například sloučení čtyř sektorů Pravého břehu Labe do jednoho. Další vývoj a kvalita databáze bude záviset na aktivitě dobrovolníků a spolupracovníků, kteří ji budou plnit a opravovat.
 
Vizus by měl cca v polovině listopadu představit první betaverzi systému pro zobrazování dat na webu pro veřejnost podle ideového návrhu zpracovaného v létě. Tento systém nebude mít zpočátku mapovou část, protože pro ni zatím chybí dostatek GPS souřadnic, a nebude v době základního odlaďování veřejně přístupný. Po základním odladění bude testovací betaverze k dispozici zájemcům, kteří budou moci zasílat připomínky, které budou po projednání s Vizusem postupně zapracovány.
 
V dalším výhledu je v plánu vývoj webové mobilní aplikace, která by jednak umožňovala použití databáze ČHS v terénu v mobilech a tabletech, jednak zaslání GPS souřadnic skály, u které uživatel právě stojí, a fotografií skal a cest. To vše i v režimu offline bez mobilního signálu. 
 
Součástí webového modulu budou také nástroje, které budou podporovat práci CVK, jednotlivých OVK i správců skal a pomohou i prvovýstupcům. Systém bude obsahovat skladové hospodářství pro údržbu skal, funkce pro objednávání materiálu, zapisování údržby i hlášení a schvalování prvovýstupů. 
 
Cílem připravovaného webového systému je poskytnout lezcům jeden zdroj informací o skalách ČR. Měl by obsahovat všechny vrcholovými komisemi schválené cesty. Spolupracovníci z řad lezecké veřejnosti  budou mít možnost do systému aktivně přispívat psaním poznámek, zadáváním informačních ikon, zasíláním GPS souřadnic, fotek a hlášením závad, hodnocením krásy cest a stupně obsazenosti skal sektorů a oblastí. Až budou údaje v databázi dostatečně doplněny, bude možné vybírat filtrováním cesty na slunci, ve stínu, převislé, sportovní, tradiční,bouldery a podobně, jak je celosvětovým standardem u webových průvodců.
 
ČHS chce spolupracovat s autory horolezeckých průvodců tak, aby se spolupráce vyplatila oběma stranám, aby autor mohl na požádání dostat svou část databáze, kterou do systému poskytl, zhodnocenou o aktivitu uživatelů. ČHS bude v systému odkazovat na lokální specializované průvodce.
 
Podstatnou výhodou nového systému je, že je včetně dat umístěn na serveru ČHS, takže jej ČHS má pod svou kontrolou a může data předat k archivaci i nezávislým institucím, např. Národní knihovně, což doposud nebylo možné. Data nezaniknou se změnou vedení ČHS nebo vrcholových komisí. Zpočátku nelze očekávat dokonalou aplikaci a kvalitní a bezchybná data. Každá takováto aplikace musí prodělat svůj vývoj a nelze zapomínat na to, že systém, který je nyní nahrazován, se k současnému stavu vyvíjel více než 6 let.  
 
V současné době je nejvyšší prioritou modul pro veřejné zobrazování dat. Další v pořadí je modul pro podporu CVK, jednotlivých OVK a správců skal. Poté nastane etapa vylepšování nástrojů redakčního systému a následné rozšiřování databáze. Další vylepšování přístupového systému pro veřejnost až k dosažení navrhovaného a plánovaného stavu bude probíhat postupně, na základě zkušeností z první omezené verze.

 

Petr Jandík

za tým připravující webový systém

Instagram

Instagram Horosvaz