Přehled sportovních výsledků roku 2006 - soutěže

17. 01. 2007 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

I. SOUTĚŽNÍ LEZENÍ NA UMĚLÝCH STĚNÁCH – OBTÍŽNOST, RYCHLOST A BOULDERING

DOSPĚLÍ

Mezi muži opět kraloval Tomáš Mrázek, který v SP na obtížnost celkově obsadil vynikající třetí místo, kdy jednou zvítězil (závod SP v Šanghaji) a třikrát získal bronz. Poprvé startoval i ve světovém poháru v boulderingu, kde obsadil dvakrát třetí místo a s naprostou převahou vyhrál kombinační ranking.

Mezi ženami se stala nejúspěšnější závodnicí Helena Lipenská, které se podařilo získat v závodě SP v boulderingu v Grindelwaldu vynikající 5. místo; celkově skončila v poháru jedenáctá. Za zmínku stojí i výsledky našich dvou nadějných juniorů Silvie Rajfové (7.místo SP bouldering Rovereto) a Martina Stráníka (11.místo SP obtížnost Kranj). Jejich výsledky v prvním roce seniorské soutěže jsou naší nadějí v budoucnost ještě silnějšího reprezentačního týmu.

Ve světovém poháru na rychlost si nejlépe vedl Libor Hroza, který se několikrát umístil v první desítce a celkově pak ve světovém poháru skončil na výborném 9. místě. V ženách byla nejlepší Lucie Hrozová, která skončila v závodech světového poháru na rychlost 6. ve Val Daone a 7. v Drážďanech; celkově pak obsadila 13. místo.

Reprezentace ČR si na mezinárodním poli vedla velice dobře; nejlépe jsme skončili v celkovém hodnocení států v boulderingu (5. místo z 31 států), v lezení na obtížnost jsme obsadili 8. místo (ze 44 států), v lezení na rychlost 7. místo (ze 20 států).

Mistry ČR se stali Silvie Rajfová a Tomáš Mrázek v lezení na obtížnost, Věra Kostruhová a Jakub Hlaváček v boulderingu a Libor Hroza a Eliška Karešová v lezení na rychlost.

MLÁDEŽ

O soutěžní lezení je veliký zájem mezi dětmi a juniory. Každoročně startuje na Českém poháru mládeže a soutěži Tendon Cup okolo 1500 účastníků, kteří tak tvoří velikou základnu nadějných lezců.

Důkazem toho jsou již zmínění Silvie Rajfová a Martin Stráník, kteří ve svých kategoriích patří v Evropském poháru mládeže jednoznačně ke špičce; oběma se podařilo jeden ze závodů vyhrát a téměř vždy byli na bedně. Přístí rok v této soutěži začne startovat další náš obrovský talent, Adam Ondra.

II. SOUTĚŽNÍ LEZENÍ V LEDU

Divácky atraktivní disciplína se dočkala uskutečnění prvního ročníku světového poháru Ice World Cup pod křídly UIAA a jeden ze závodů se konal i v České republice. V celkovém rankingu se z našich reprezentantů nejlépe umístil Jiří Pelikán na vynikajícím 14. místě. Ostatní naši závodníci si také nevedli špatně - Jan Doudlebský 21., Dušan Janák 29., Martin Louda 34. a Jiří Slabý 48. z celkových 78 závodníků. Výsledky jsou velmi dobré vzhledem k tomu, že všichni se podobných závodů zúčastnili poprvé a z finančních důvodů nestartovali ve všech závodech. Nejlepšího výsledku v jednotlivých závodech dosáhli Jiří Pelikán v norském Hemsdalu - 5. místo a Jitka Mázlová - rovněž 5. místo na Tanvaldském Špičáku. V tomto závodu se umístil Jan Doudlebský devátý a Jiří Pelikán desátý. Za zmínku stojí také 26. místo Stanislava Hovance v nejlépe obsazeném závodě ve Val Daone, které se mu podařilo získat i s utrženým meniskem, a 24. místo Jana Doudlebského v Saas Fee.

Tanvaldský Špičák, druhý závod IWC, určil zároveň i mistry ČR, kterými se stal Jan Doudlebský a Jitka Mázlová. Je veliká škoda, že zatím naše ženy nejeví o tento sport velký zájem.

V „drytoolingu“ se na prvním závodu sezóny v Bratislavě tradičně zadařilo Radkovi Lienerthovi, který skončil na 4. místě; poslední závod - Motyka Cup - vyhrál Stanislav Hovanec s již úspěšně odoperovaným kolenem.

III. SKIALPINISMUS

Sezóna 2006 v závodním skialpinismu byla rozdělena do čtyř skupin, které tvořily Rock Point Český pohár ve skialpinismu, Středoevropský pohár, závody Světového a Evropského poháru a Mistrovství světa v Turíně.

V Rock Point Českém poháru bylo vyhlášeno celkem 8 závodů. Tři byly uskutečněny v rámci Středoevropského poháru (dva se uskutečnily v zahraničí – Slovensko a Polsko ). Šest závodů proběhlo systémem start – cíl a dva závody systémem rally. Všech osmi závodů Rockpoint Českého poháru se zúčastnilo celkem 683 závodníků. Závodilo se v sedmi kategoriích, ve kterých bodovalo celkem 233 závodníků. Na čtyřech závodech byla zkušebně zařazena kategorie OPEN ve které se však nebodovalo.

Rock Point Český pohár ve skialpinismu - celkové výsledky:
Kadetky: 1. Pastorková L. ( SK ), 2. Gajewská E. ( PL ), 3. Grohová K.
Kadeti: 1. Groh R., 2. Brožek A., 3. Jokl M. ( SK )
Juniorky: 1. Findurová V. ( SK )
Junioři: 1. Jadamus R., 2. Hepnar J., 3. Laštík J. ( SK )
Ženy: 1. Formánková D., 2. Jahodová Š., 3. Bánská P.
Muži: 1. Svoboda M., 2. Duch M., 3. Bánský J.
Veteráni: 1. Špaček J., 2. Hepnar J., Švec M.

Středoevropský pohár
Tento pohár je dobrou konfrontací výkonnosti a zvyšování výkonnosti závodníků nealpských zemí, ke kterým máme výkonnostně nejblíže. Zařazeny byly tři závody, po jednom z každé pořadatelské země. Z českých závodníků a závodnic se umístili „na bedně“ kadeti K. Grohová (3.), R. Groh (3.), junioři R. Jadamus (2.) a J. Hepnar (3.). V mužích obsadil třetí místo M. Svoboda.

Světový a Evropský pohár.
V celkových výsledcích EP se umístil Adam Brožek na 8.místě v kadetech, ve finálovém závodě ME v Alta Valtelina skončil na 15. místě. V juniorech skončili 8. Hepnar, 10. Jadamus a 11. Kantor.
Ve Světovém poháru skončil v mužích Němec na 53. místě.
Celkové výsledky světového pořadí 2006:
Muži: 79. Němec M., 85. Kuczinsky R., 93. Duch M., 99. Jirák J., 102. Bánský J., 109. Svoboda M., 153. Pleskač Š., 162. Vondra P., 173. Glajcar R. 185. Pochobradský J., 186. Hepnar J. Ženy: 44. Korbová A., 52. Formánková D., 63. Oršulová L.

Na mistrovství světa 2006 v Turíně obsadilo reprezentační družstvo ČR celkově 8 místo ze 33 zúčastněných zemí, po výkonu odvedeném v rámci možností. Čtrnáct závodníků bojovalo ve čtyřech kategoriích a ve čtyřech disciplínách. Na MS se však nadějně jevily výkony našich mladých závodníků, což by mohlo být příslibem kvalitních výkonů do budoucnosti.