Facebook

Český horolezecký svaz

Otevřený dopis členům ČHS

09. 07. 2007 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (5)

Otevřený dopis členům ČHS

Asi většina z Vás si všimla, že letos na Valné hromadě byla schválena nová „pískovcová pravidla“. V jednom z bodů stále zůstává zachován zákaz lezení s magnesiem. I přez tento zákaz většina reprezentantů ty svoje X a XI stále s Mg leze. To se nelíbí jiným lezcům a podávají stížnosti na „mágující“ reprezentanty. Na to konto zasedá komise Alpinismu, trestá přistižené ovečky snižováním finančních prostředků a vydává prohlášení, ať se postižení snaží změnit „pravidla“.

STOP!!!  Kam se to řítíme!

Zkusme se ohlédnout o několik desítek let dozadu. Dřív se lezlo volně a když to nešlo tak se to nelezlo. Pak přišla generace Pavouků, začali hákovat a vytyčili nové linie. Po nich přišli další a začali lézt nové linie opět volně. Když se vrátíme na písek vzpomeňme na uzavřenou stupnici do VII c. Kolik úsilí museli vynaložit prvovýstupci než přesvědčili okolí, že může existovat cesta obtížnosti VIIIa, VIIIb, ….. A museli to úsilí vynaložit oni a ti co to přelezli po nich.

Dnes reprezentanti tvrdí, že X a XI se bez magnesia nedají přelézt. Kdo to má posoudit?  Já – bafuňář, který nikdy tak obtížné cesty nelezl, nebo snad celá Valná hromada?  Blbost!

Kdo si hraje nezlobí. Tak už jim konečně dejme tu jejich hračku – Mg. A jak?????

Lezci si vymysleli různé zkratky, které zpřesňují jejich výkony jako je: OS, RP, AF,…… Což tak jim přidat ještě nějakou – vylezeno „s Mg“a vylezeno „bez Mg“. Vylezeno „bez Mg“ by mělo větší sportovní hodnotu než „s Mg“. Jestli povolit „s Mg“ i na méně obtížné cesty je otázka široké diskuse a měl by se ctít názor většiny a jestli tou většinou je Valná hromada nebo jen Oblastní vrcholová komise – lezci co tu oblast nejlépe znají, je asi jedno.

Možná za pár let přijde nová generace Ondrů, Stráníků a spol. a těžké cesty lezené „s Mg“ vylezou „bez Mg“, tak jako staré cesty se stavěním se dnes lezou bez stavění. Otázkou ale stále zůstává jak posuzovat výkony na cestě vylezené „bez Mg“ na podzim v příjemném chládku. Co v létě, když paří slunce do zad? Nelézt nebo tolerovat „s Mg“???????

Horolezci byli, jsou a doufám, že vždy budou bandou individualistů. Bandou individualistů, která však vždy uznávala svoje zásady, svoje pravidla, svoje tradice. Je sice těžší tyto pravidla a zásady upravovat tak aby vyhovovali všem, ale myslím si, že je to lepší než na sebe žalovat či dokonce se navzájem trestat.

 

Přeji všem krásné letní lezení a možná až přijde okurková sezóna tak dáme něco rozumného dohromady.

Josef  Uherka,
místopředseda ČHS

4.7.07

| Komentáře(5)