Facebook

Český horolezecký svaz

ON THE SUN 2007

01. 08. 2007 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Nevidomý horolezec Honza Říha se rozhodl po létech lezení na skalách zdolat svůj první Big wall, a proto se vydává v srpnu do Yosemitského národního parku. Akce nese název ON THE SUN 2007 jednak proto, že Kalifornie je země slunce a dále proto, že nevidomí lidé sluneční paprsky cítí i přes svůj handicap.

On the Sun 2007

Tam, kam dopadají sluneční paprsky bývá teplo a sluncem zalitá skála je pro horolezce to pravé.

Honza Říha Honza Říha

Hlavním strůjcem celé akce, kterou mimo jiné podporujě i Český horolezecký svaz, je firma Singing Rock, která jedna zajistila větší část finanční podpory, ale hlavné také dva průvodce, kteří spolu s Honzou výstup podniknou – Vojtu Dvořáka a Janka Bednaříka.

Jak sami Honzovi průvodci Vojtěch a Janek říkají: „Nechceme eliminovat Honzovo lezení pouze na postup podél lana. Rádi bychom nechali Honzu lézt volně. A my víme, že to umí. Jak taky Honzu známe víme, že se Honza pustí do čištění nějaké délky.“

Honza Říha Honza Říha


Během příprav se Honza musí seznámit se všemi friendy, čoky, šťáradlem, a možná i s kladivem a skobami. Dále se musí Honza dokonale sžít s jumary, daisy chainem a žebříčky.

Od května společně trénují na českých pískovcových a vápencových skalách. Trénují hlavně postup po laně, techniku pro postup ve velkých stěnách a celkovou fyzičku.

Co vlastně polezou?

Kam se chystají?

Salathé Wall na El Capitana
Cesta je dlouhá 870 m, běžně se leze na 35 délek.
I přesto, že je cesta přelezena již volně a to v čase 13 hodin, chtějí se pokusit tuto krásnou linii přelézt klasicky big wallovou technikou.

Half Dome
Cesta Snake
Cesta je jednou z nejlezenějších cest v USA, především pro svoji bizarnost a unikátní směr a linii.

Washington Column
Menší žulový cliff v Yosemitském údolí. Vhodný především pro vícedélkové jedno denní lezení.

V. Dvořák, Singing Rock
J. Pražák, ČHS

 

| Komentáře(0)