Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Odpověď na návrh na snížení členských příspěvků ČHS

16. 02. 2012 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (8)

Šumperský horolezecký klub HORAL zaslal v lednu 2012 Českému horolezeckému svazu návrh na snížení členských příspěvků do ČHS o 100 Kč, s poukazem na to, že "V důsledku změny toku finančních prostředků z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy do horolezeckých oddílů (dříve přes ČSTV do oddílů, nyní z MŠMT přímo do ČHS) došlo k výpadku finančních příspěvků na činnost našeho horolezeckého klubu."

Dopis, jehož plné znění je uvedeno zde Žádost o snížení příspěvků ČHS - HK Horal.pdf, byl dán na vědomí všem horolezeckým oddílům, a z tohoto důvodu Výkonný výbor ČHS rozhodl, že odpověď bude koncipována jako otevřený dopis, který bude zveřejněno na webu ČHS.

 

B. Valentová, tajemnice ČHS

 

Odpověď Zdeňka Hrubého, předsedy ČHS, na návrh HK HORAL, si můžete přečíst zde:

 

Zdravím,
a reaguji na dopis s návrhem na snížení členských příspěvků do ČHS, který obdržel sekretariát ČHS v lednu tohoto roku. Vzhledem k tomu, že v dopise je uvedeno, že návrh na snížení příspěvků byl dán na vědomí ostatním horolezeckým oddílům, rozhodl Výkonný výbor ČHS, že odpověď bude koncipována jako otevřená a bude zveřejněna na webu ČHS a poskytnuta ostatním horolezeckým oddílům. 
 
Pro ty, kdo nejsou s návrhem Šumperského horolezeckého klubu HORAL seznámeni, uvádím, že HK Horal navrhuje snížení členských příspěvků do ČHS o 100 Kč (tj. předpokládám na 300 Kč u dospělých osob a na 0 Kč u dětí a mládeže do 18 let), s poukazem na to, že „V důsledku změny toku finančních prostředků z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy do horolezeckých oddílů (dříve přes ČSTV do oddílů, nyní z MŠMT přímo do ČHS) došlo k výpadku finančních příspěvků na činnost našeho horolezeckého klubu.“.
 
Je nepochybné, že český sport se již delší dobu nachází ve finančně složité situaci, která byla vygradována ukončením financování z výtěžků společnosti Sazka, a.s., a faktickým selháním Českého svazu tělesné výchovy a sportu, který dlouhou dobu zastřešoval národní sportovní svazy a hlavně tělovýchovné jednoty a kluby, včetně jejich okresních a regionálních sdružení. Pravdou také je, že jedním z důsledků nedůvěryhodnosti ČSTV byla změna způsobu poskytování dotací ze státního rozpočtu, avšak nikoli taková, kterou uvádí Šumperský horolezecký klub Horal.
 
Finanční prostředky z rozpočtu Ministerstva financí určené v uplynulých letech národním sportovním svazům, které dříve přerozdělovalo ČSTV, byly v roce 2011 poskytnuty přímo těmto svazům. Tzv. klíč, podle kterého jsou finanční prostředky jednotlivým svazům přidělovány, byl v roce 2011 pozměněn, v důsledku čehož se některé méně významné sporty ocitly v existenčních potížích. Finanční částku, která byla v uplynulých letech poskytována Českému horolezeckému svazu, se však podařilo při vyjednáváních s orgány státní správy zachovat (ČHS obdržel cca 850 tisíc Kč, stejně jako v roce 2010 ).  
 
Ke změně došlo i u dotačních programů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (Údržba a provoz sportovních zařízení a Všeobecná sportovní činnost), které jsou součástí Programu státní podpory sportu pro nestátní neziskové organizace. O finanční prostředky mohly tělovýchovné jednoty a sportovní kluby v loňském roce požádat pouze prostřednictvím jimi zvoleného národního sportovního svazu, jehož úkolem bylo předat žádost ministerstvu, které o poskytnutí konkrétních dotací bude rozhodovat na jaře tohoto roku. Pakliže ministerstvo přidělení dotace schválí, převede dotaci příslušnému sportovnímu svazu, který ji v plné výši poskytne žádajícímu subjektu. Doplňuji, že prostřednictvím ČHS podaly žádost o dotaci tři subjekty.
 
Z toho, co bylo výše uvedeno, vyplývá, že loňské změny ve financování sportu nespočívaly v odebrání finančních prostředků tělovýchovným jednotám a klubům a převedení těchto prostředků do rozpočtů národních svazů, ale pouze ve změně způsobu zprostředkování peněz; jejich určení zůstalo stejné. Příčinu případného úbytku peněz pro tělovýchovné jednoty a kluby je třeba hledat jinde.
 
Je zřejmé, že požadavek na snížení členských příspěvků je v tomto světle zcela neadekvátní. K agumentům, které jsem uvedl, považuji za nutné doplnit ještě další, které se netýkají státních dotací, ale činnosti ČHS. Chci připomenout, že současná výše členských příspěvků byla schválena na valné hromadě v roce 2007, platí tedy již pátý rok, bez ohledu na inflaci a průběžně se zvyšující se náklady na činnost. (Pozn.: Podíváme-li se dále do historie, do první poloviny 90. let, je srovnání ještě viditelnější. Stačí použít populární srovnání s cenou jednoho piva a zjistíme, že poměr příspěvku CHS se snížil z cca 1:50 na 1:20). Na omezené finanční zdroje musí reagovat i ČHS, mj. intenzivním hledáním vedlejších finančních prostředků od sponzorů, ale stále se mu daří, v rámci vyrovnaného rozpočtu, vykonávat veškerou potřebnou činnost pro své členy; do údržby skal se ročně investuje více než 1 milion Kč, probíhají školení instruktorů, máme nový web, vyjednáváme s orgány ochrany přírody, podporujeme závodní i nezávodní sport, mládež, vypisujeme granty, vydáváme Ročenku, postavili jsme lezecký park v Alkazaru …. Výčet aktivit je zřejmý z rozpočtu, který je každý rok zveřejňován a schvalován Valnou hromadou ČHS.
 
Domnívám se, že ČHS pro každého svého člena za 400 Kč ročně dělá maximum. Připomínám rovněž, že jsme úspěšně zavedli a již třetím rokem poskytujeme kombinované členství ČHS a OeAV, které umožňuje získat těm členům, kteří si pro své horské aktivity mimo území ČR zřizují členství v OeAV, průkazku ČHS prakticky bezplatně. Informace jsou dostupné na webu CHS.
 
           
Hore zdar
           
                                                                                              Zdeněk Hrubý
                                                                                              předseda ČHS

 

| Komentáře(8)
Instagram

Instagram Horosvaz