Ocenění UIAA pro R. Kuchaře a čestné členství ČHS pro Z. Hofmannovou

25. 03. 2013 | Rubrika: O ČHS, Historie horolezectví

Na programu jednání letošní valné hromady ČHS byly dva slavnostní okamžiky - udělení zvláštní ceny UIAA pro Radana Kuchaře a udělení titulu Čestný člen ČHS in memoriam Zuzaně Hofmannové.

Radovan Kuchař (1928 - 2012)

ocenění UIAA

Mezinárodní horolezecká federace UIAA udělila Radovanu Kuchařovi mimořádné ocenění za impozantní výstupy v Alpách a na Kavkaze a jako poděkování za činy, kterými R. Kuchař ztělesnil ty nejlepší hodnoty horolezectví. Ocenění, které do Prahy přivezl viceprezident UIAA Peter Farkas, převzala na valné hromadě dcera R. Kuchaře Jiřina Dienstbierová.

R. Kuchař byl významný český horolezec 50. a 60. let 20. století (v letech 1951 - 1966 byl členem reprezentačního družstva), čestný člen ČHS. Uskutečnil množství prvovýstupů na pískovcových skalách především v Českém ráji. Byl však i prvním Čechem, kterému se podařilo prostoupit vyhlášené alpské stěny, jako jsou severní stěna Eigeru a Matterhornu, západní stěna Petit Dru či Wolkerův pilíř na Grandess Jorasses. Také jeho prvovýstupy na Kavkaze byly výjimečné a ve své době představovaly milníky. Opominout nelze ani to, že se R. Kuchař podílel na 1. československé expedici do Hindúkuše, kde podnikl prvovýstupy na šestitisícové vrcholy Uparisina a Koh-e-Herad.
R. Kuchař byl v roce 2001 byl vyhlášen vítězem ankety o nejlepšího českého horolezce minulého století.
Své zážitky přenesl v roce 1963 do knihy Deset velkých stěn.

Zpráva o udělení ceny UIAA byla poskytnuta ČTK.

Rozhovor Sašy Kršky s Radovanem Kuchařem z roku 2002, zveřejněný na Horyinfo.cz v r. 2008 při příležitosti jeho 80. narozenin.

Zuzana Hofmannová (1959 - 2012)

Valná hromada schválila na návrh výkonného výboru udělení titulu Čestný člen ČHS in memoriam Zuzaně Hofmannové, jedné z nejlepších českých horolezkyň, která zahynula v létě 2012 při sestupu z vrcholu Broad Peaku.

Z. Hofmannová patřila v 80. letech 20. století (spolu s Alenou Čepelkovou) ke světové špičce ženského horolezectví. Začínala v Labských pískovcích, přelezla množství cest ve Vysokých Tatrách a po zařazení do reprezentačního družstva v roce 1979 se její lezecké úspěchy začaly množit i v Alpách a na Kavkaze. Vrcholem její alpské činnosti bylo vylezení Žehličky v Bergellu a poté první zimní a zároveň první ženský výstup Anglické cesty na Pic Badile (s A. Čepelkovou). Od 80. letech se účastnila expedic do Himálaje, Karákoramu, Pamíru, na Ťan Šan apod. Na svém kontě měla zdolání čtyř osmitisícových vrcholů (Šiša Pangma, Manaslu, Cho Oyu, Broad Peak), z posledního z nich se již nevrátila.

Odkaz na článek o Zuzaně Hofmannové na Horyinfo.cz.

B. Valentová, tajemnice