Novinky z Nepálu

23. 03. 2010 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Ang Tshering Sherpa z Asiana Trekking nám poskytl aktuální informace z Nepálu:

Novinky z Nepálu

Ilustrační foto: Archiv expedice Klättermusen New Decision 2009; Gasherbrum I.

• Asiana Trekinng připravuje další Eco Everest Expedition, jejímž cílem je vyčistit Mount Everest ve výšce od 6500 do 8000 m od odpadků, které po sobě zanechaly expedice. Ekologickou expedici povede Apa Sherpa, který se pokusí o svůj již 20. výstup na nejvyšší horu světa.
  • 4. června 2010 se bude v Khumjungu konat Khumbu festival Save the Himalaya a Beat the GLOF event - třicetipětikilometrový běh od jezera Imja Tsho.
  • 13. května 2010 se bude v Pokhaře konat oslava zlatého jubilea Dhaulagiri a na 29. května 2010 je připraven 3. mezinárodní den Sagarmatha. Obou akcí se mají zúčastnit světoznámí horolezci, např. Chris Bonington, Peter Habeler a další.
  • Připravuje se studie na výstavbu nového civilního letiště, které by mělo být situováno v Bara distriktu, 84 km jihovýchodně od Kathmandu.
  • Nepálská horolezecká asociace (NMA) spolu s trekingovými agenturami a dalšími subjekty jedná s nepálskou vládou a snaží se řešit problémy v oblasti horské turistiky a horolezectví v Nepálu. Vládě byly předloženy návrhy na odstranění poplatků za povolení na výstupy na hory do 5999 m, na snížení poplatků za komunikační apod. technologie používané expedicemi, na zrušení poplatků za permit na výstup na Cho Oju z nepálské strany apod.

B. Valentová

| Komentáře(0)