Novinky na webu Skalní oblasti ČR

03. 11. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (5)

Ve spolupráci s webmasterem Petrem Vankou jsme provedli některá zlepšení na webu ČHS Skalní oblasti ČR. Současně jsme spolu s Jindrou Pražákem a se správci doplnili seznam oblastí a všechna omezení pro lezení a pro prvovýstupy. Přibylo i velké množství odkazů na průvodce nebo oddílové stránky.

Na tomto webu nyní najdete na jednom místě vše co potřebujete znát o lezení v ČR. V jednotlivých sekcích jsou následující údaje:

Pravidla

Zde jsou všechna platná pravidla pro sportovní lezení a to  včetně dodatků jednotlivých oblastních vrcholových komisí.

Nové cesty

Můžete nahlásit novou cestu a pro toho kdo nakoupil dotované jistící prostředky je to i povinnost. U každé cesty je informace o fázi jejího schvalování (status: oznámeno, předáno OVK, schváleno, zamítnuto, vráceno k doplnění). O zápisu nové cesty je informován mailem automaticky správce oblasti nebo předseda OVK – pokud správce nemá mail nebo není ustanoven.

Poškozená jištění

Zde se hlásí závady. Informace o stavu odstraňování je také ve statusu (oznámeno, předáno OVK, odstraněno, jiné). Na tomto místě budou uvedeny všechny vyměněné jistící prostředky hrazené z rozpočtu CVK. Každý nový zápis je také automatiky ohlášen správci oblasti.

Ochrana přírody

Obsahuje aktuality ochrany přírody.

Vrcholová komise

Kromě členů OVK jsou zde uvedeny i všechny zásadní informace a metodické materiály související s její činností. Najdete zde podmínky pro prodej dotovaných jistících prostředků včetně toho komu již byly prodány, odměny za „údržbu“ skal, protokol pro hlášení prvovýstupů apod. Postupně zde budou umístěny všechny dokumenty související s činnosti správců skal a OVK, především informace o schválených jisticích prostředcích pro údržbu a pro prvovýstupy včetně návodů na jejich osazování.

Oblasti

Jo to asi největší a nejúplnější přehled lezeckých i bouldrových oblasti, které vrcholové komise evidují. Správci mohou doplňovat aktuální informace o své oblasti a to včetně toho, že byla přejištěna. U každé je uveden podrobný popis  včetně informací o všech rozhodnutích orgánů ochrany přírody (časové omezení lezení, zákazu dělání nových cest atd.), která jsou také uvedena v plném znění. Samozřejmě zde najdete kontakt na a správce a OVK.

Stránky ČHS Skalní oblasti ČR byly v minulosti trochu pozadu za jinými podobnými. Vzniklo několik kvalitních oddílových www stránek oblastí (Labské údolí, Hruboskalsko, Prachov apod.) a mnoho informací je na různých lezeckých serverech, které však není jednoduché vždy najít. Naším cílem není jim konkurovat, ale stát se nejvýznamnějším „rozcestníkem“ pro všechny lezecké oblasti v ČR na který se obrátí každý lezec, když bude chtít zjisti kam jít lézt a jaké tam jsou podmínky pro lezení. Má k tomu totiž nejlepší předpoklady, protože vrcholové komise schvalují a evidují nové oblasti a cesty a to včetně boulderingu. Současně máme nejnovější informace o trvalých i krátkodobých zákazech lezení příslušnými orgány ochrany přírody.

Samozřejmě kvalita a aktuálnost informací závisí na tom jak je dostaneme od vás. Žádáme všechny lezce, OVK, správce oblasti, prvovýstupce a oddíly, aby nám pomohli   aktualizovat a průběžně doplňovat. Současně uvítáme jakoukoliv připomínku k těmto stránkám a pomoc při jejich zlepšení. V nejbližší době připravujeme mapu oblastí a vyhledávání. Všechny další změny a umístění nových informací na tomto webu budou uváděny v Infocentru ČHS.

Stále existuje hodně skal, kteří nemají žádného správce. Proto uvítáme každého zájemce o tuto činnost a to především v Jižních Čechách kde není stále ustanovena vrcholová komise. Seznam oblastí bez správce bude trvale umístěn v sekci Vrcholová komise .

Jiří Rosol,
předseda CVKČHS