Facebook

Český horolezecký svaz

Nevěřte médiím? komentář ČHS

10. 12. 2005 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (5)

Článek Jakuba Turka  zveřejněný dne 8.12. 2005 na serveru  Horydoly s názvem "Slovákům nevěřte" a začínající slovy "Český horolezecký svaz nedoporučuje spoléhat v horách na slovenské záchranáře" pochopitelně musel vyvolat reakce v široké škále od údivu po spravedlivé rozhořčení. Jeho autora zřejmě nezajímalo, že informace v něm budou nejenom přinejmenším nepřesné a vytržené z kontextu, ale zároveň matoucí a urážlivé. Kdyby to byl pouze jeden z článků z řady podobných na tomto outdoorovém serveru, známému díky "bleskoidnímu" zaměření (čímž se ostatně autor nijak netají), nestálo by za to se touto situací blíže zabývat.  Bohužel ale citace z něj převzalo ČTK a kromě reakce právem dotčených slovenských záchranářů by mohl vzniknout dokonce mezinárodní incident.

Článek totiž působí dojmem, jakoby si ČHS si pro prezentaci svých stanovisek a doporučení vybral z neznámých důvodů právě server Horydoly.

Jakub Turek jako pozvaný účastník malé tiskové konference uspořádané u příležitosti prezentace výsledků práce úrazové sekce BK ČHS obdržel, tak jako všichni ostatní účastníci, materiály přesně dokladující výsledky práce této komise, jejímž hlavním smyslem je  na kazuistice jednotlivých smrtelných nehod rozebrat jejich možné příčiny a poukázat na jejich možnou prevenci. Nic z tohoto rozboru, který by jako jediný mohl horolezcům a turistům poskytnout nějaká konkrétní doporučení, ale v článku není použito. Dále zveřejněné stanovisko BK uvádí věci na pravou míru podrobně.

Faktem je, že zatímco pro horolezeckou generaci před dvaceti a více lety bylo samozřejmé, že možnost záchrany je omezená a musí  spoléhat při nehodách především na vlastní síly, s technologickým pokrokem a nástupem například fenoménu mobilního telefonu vnímá dnešní generace možnost daleko efektivněji přivolat záchranu. To sice výrazně zvyšuje šance na její úspěch, ale jako průvodní jev se přidružil možný problém při přílišném spoléhání na ni. Zmiňovaný případ záchranné akce na Široké veži jen dokládá, jak je tato problematika složitá.

Alena Čepelková
předsedkyně ČHS

| Komentáře(5)