Facebook

Český horolezecký svaz

Nemocnice v Lukle

29. 11. 2005 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (5)

Oficiální zahájení provozu nové nemocnice „Pasang Lhamu - Nicolle Niquille Hospital“  v Lukle.

Pasang Lamu Sherpa se stala první Nepálkou, která vystoupila  v r. 1993 na vrchol Mount Everestu, ale bohužel  při sestupu zahynula. Její manžel Lhakpa Sonam Sherpa, majitel jednoznačně nejúspěšnější nepálské trekingové organizace Thamserku Trekking, založil spolu se synem Ang Gelu Sherpou nadaci Pasang Lhamu Mountaineering Foundation.  Po řadě úspěšných projektů, zadala nadace také podnět  k výstavbě nemocnice v Lukle s cílem zajištění zdravotního servisu především zhruba 15.000 obyvatelům v oblasti Solo Khumbu. Podle odhadů může ročně využít služeb nemocnice také 6.000 trekařů a horolezců a stejné množství zaměstnanců těchto výprav. Vzhledem k náročnosti akce, došlo ke spolupráci s paní Nicolle Niquille, první ženou, která se ve Švýcarsku stala v r. 1986 horským vůdcem. Po vážném úrazu v r. 1994 zčásti ochrnula.  Po této nehodě se Nicolle soustředila na realizaci prospěšných  projektů  z oblasti horského prostředí. Pro podporu výstavby nemocnice v Lukle založila spolu se svým manželem Marco Vuadensem  nadaci. Základní kámen byl položen dne 29. 3. 2003 a společným úsilím s nepálskou stranou se podařilo významný a hlavně prospěšný projekt realizovat.

vstup do nemocnice

Dne 24. 10. 2005 proběhla inaugurace nové nemocnice v Pokhaře. Slavnostního otevření provozu nemocnice se kromě politických představitelů z Kathmandu, zástupců obou nadací, včetně paní Nicolle, Tenzinga Sherpy, vnuka Tenziga Norgaye - prvovýstupce na  Mount Everest, zúčastnila především řada Sherpů z oblasti Khumbu.

Pasang Lamu a Tashi Tenzing
vlevo Sonam Sherpa - manžel Pasang Lamu a ředitel nadace, vpravo vnuk Tenzinga Norgaye (1.v. Everest) Tashi Tenzing

Nemocnice se nachází na vyvýšeném horském hřbetu nad letištěm v Lukle. V areálu malé nemocnice s kapacitou 16ti lůžek jsou 2 ordinace pro vyšetření příchozích pacientů, lékárna, 2 operační sály, laboratoře a servisní část včetně kuchyně a ubytovacího zařízení pro  personál.

areál nemocnice
areál nemocnice, a "budhistická hudební skupina" v  pozadí štít NUPLA

Primářem je Dr. Ang Tshering Sherpa z Namche Bazaru a hostujícím lékařem ze Švýcarska pak Dr. Federico Soldati. V průběhu podzimu 2005 je přepokládán nástup  dětského lékaře. Servis v ordinacích byl pro nemocné zahájen již dubnu tohoto roku a každý den vyhledává ošetření zhruba 10 až 20 převážně nepálských  pacientů. Větší návštěvnost je o nedělích a tak např. dne 16. 10. 2005 navštívilo nemocnici celkem 34 pacientů. Ceny za vyšetření jsou na naše poměry nízké – 50 až 150 rupií, tzn. přibližně 20 až 50 Kč.

Nemocnice v Lukle
zleva ředitel společnosti Air Dynasty Heli Service (možné záchranky helikoptérou) Tendi Sherpa, Sonam Sherpa a Tasni Tenzin - vnuk Tenzinga Norgaye

Nemocnice v Lukle
nástup školáků k uvítání hostí u vstupu - v podadí hřeben štítu KARYOLUNG

Jiří Novák

| Komentáře(5)