Facebook

Český horolezecký svaz

Meteorologické informace dostupné na webu

14. 02. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (4)

Nejen v zimě, ale v té obzvlášť, sledujeme ze všech dostupných zdrojů jaké bude počasí, tedy meteorologickou situaci a hlavně výhled na dny našeho pobytu v horách.

Měli bychom mít proto alespoň elementární znalosti meteorologie a sledovat pak i po delší dobu, jak se počasí v té naší oblasti vyvíjí už před cestou. Samozřejmě, že sledovat jen snímky z družice na celý kontinent nám mnoho podrobností o tom našem určitém místě neposkytne, ale celkovou tendenci a další možný vývoj lze i tak laicky odpozorovat. Dále jsou zde naštěstí i národní meteorologické služby které i na webu publikují své předpovědi a situaci v různých podrobnostech a to nám může hodně pomoci.

Pokusím se ze svého pohledu popsat a trochu zhodnotit informace a zkušenosti které jsem během doby sledování Internetu získal, ale berte vše s rezervou! Možná tím někomu pomůžu alespoň rozšířit jeho informační zdroje o nové adresy.

Postupně se umožňuje, zatím ale jen u několika provozovatelů, zasílání aktuálních meteorologických předpovědí a zpráv přímo na váš e-mail, mobil nebo pager. Začali s tím windsurfaři, ty zajímá především jak to kde fouká, na adrese www.windsurfing.cz.

Začnu tedy základními českými zdroji:
http://www.chmi.cz , http://pocasi.chmi.cz
zde najdete aktuální odborný přehled a předpověď, jsou zde k dosažení i snímky z družic NOAA a Meteo France (Meteosat), radarová data oblačnosti a srážek nad ČR , stav ozonu i UVB záření, stav vodních toků, kvality ovzduší a mnohé další, něco však už je zde nedostupné běžnému návštěvníku (prognostický model ALADIN), přístup lze získat jen přes smlouvu s ČHMÚ. Pro počasí v ČR se, krom místních informací, už více asi nikde jinde nedovíte.

http://www.meteopress.cz

ambiciózní meteoslužba nabízející různé informace i z jednotlivých okresních měst. Poskytují přehled i zpětně od začátku roku, nabízí mapy větru, oblačnosti i teplot. Plánují zasílání meteo informací i emailem a chtějí provozovat satelitní meteo kanál SUN, pro celou Evropu, na družici HotBird 4 či 5, nekódovaně a analogově. Jejich stránky stojí za návštěvu, jen některé údaje dost pomalu nabíhají.

http://www.wunderground.com

zde najdete aktuální počasí z celého světa a také předpovědi na tři dny pro jednotlivá města, které jsou zařazeny do mezinárodní výměny dat. Dá se navolit čeština a měrné jednotky tzn. Britské nebo metrické, přesto se názvy měst a států při rychlém vyhledávání musí zadat v angličtině.

http://www.wetterzentrale.de/topkarten

vysoce profesionální stránky pro ty, kteří umí číst v meteorologických mapách. Až 15-ti denní předpovědi polí meteorologických prvků (tlaku, teploty, vlhkosti a srážek). Snímky z meteorologických družic, grafické předpovědi meteorologických prvků pro některá světová města při zemi i ve výškách, aktuální informace o blescích nad Evropou.

http://www.westwind.ch

stejné jako v topkarten, navíc podporují animaci. Nejlepší je model MRF na 10 až 15 dnů, je ale aktualizován až kolem poledne. Dříve jsou nové data v modelu AVN, ten je ale jen na 6 dnů. ( platí to i pro wetterzentrale - topkarten )

http://www.klimadiagramme.de

zde najdete průměrné měsíční a roční teploty vybraných míst.

www.intellicast.com

informace jsou celkem dost stručné i pro absolutní laiky a jsou zaměřené podrobnostmi na území USA. Například zajímavé je užití Weather for Active Lives, do adresy za lomítko dejte slovo Outdoors (www.intellicast.com/Outdoors) a objeví se vám seznam všech národních parků, rekr. oblastí a navštěvovaného mořského pobřeží USA. Po otevření víte pak místní počasí aktuálně! Jste-li tam, velice užitečná služba.

 
Evropa a evropské státy mají většinou vlastní meteoslužbu dostupnou na webu, jako jsou u nás stránky www.chmi.cz (Českého hydrometeorologického ústavu), což neznamená, že nejsou další poskytovatelé těchto informací v dané zemi. Pro zjednodušení však uvedu pouze oficiální poskytovatele, protože i tak je jich hodně:

Belgie:http:// www.meteo.oma.be
Německo: http://www.dwd.de
Británie: http://www.metoffice.gov.uk/
Polsko: http://www.imgw.pl
Dánsko: http://www.dmi.dk
Rakousko: http://www.zamg.ac.at
Finsko: http://www.fmi.fi
Řecko: http://www.mmm.ucar.edu
Francie: http://www.meteo.fr
Slovensko: http://www.shmu.sk
Holandsko: http://www.knmi.nl
Švédsko: http://www.smhi.se
Jugoslávie: http://www.meteo.yu
Švýcarsko: http://www.sma.ch
Maďarsko: http://www.met.hu


Z mimoevropských států nabízím například:

Austrálie: http://www.bom.gov.auweather 
USA: http://www.nws.noaa.gov
Kanada: http://www.weatheroffice.com
Japonsko: http://www.yomi.co.jp/weather/map.htm 
Čína: http://www.cma.gov.cn
J.Korea: http://www.kna.go.kr
Pákistán: http://www.met.gov.pk/
Filipíny: http://pagasa.dyndns.org
Thajsko: http://www.thaimet.tmd.go.th

Aktuální sněhové zprávy a informace o lavinovém nebezpečí:

http://www.snih.cz
http://www.skiin.com
http://www.switzerlandtourism.ch
http://www.ski.sk/
http://www.skifrance.fr
http://www.dolomitisuperski.com


Tornáda na území České republiky:

http://www.chmi.cz/torn/tortabcz.html

Aktuální informace o hurikánech:

http://www.nhc.noaa.gov
http://cimss.ssec.wisc.edu/tropic/tropic.html


Informací na webu je spousta. Některé jsou velmi jednoduché, informativní, které nám těžko dají odpověď na otázky o vývoji počasí v určité lokalitě horského terénu, zvláště když v daném místě není meteorologická stanice. Předpovědní mapy můžou hodně naznačit, ovšem je dobré o nich a hlavně o meteorologii něco vědět. Případné dotazy posílejte na e-mail: moravcik@chmi.cz.

| Komentáře(4)