Jak je to s redaktorem?

17. 09. 2008 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (5)

Odpovědi na otázky člena ČHS a novináře Jakuba Turka:

Ahoj můžu se zeptat na pár věcí ohledně nového svazového redaktora? Měl bych pár otázek pro Horydoly:

Kdo se jím stal?
De jure ještě nikdo, protože zatím nebyla uzavřena žádná smlouva. Na základě ústní dohody  však již začal na konkrétně zadaných úkolech pracovat pan Jiří Reiner, filmař a publicista. Původně přihlášený kandidát na místo tajemníka ČHS přiměřeně naplnil naše představy o člověku, který by se mohl v ČHS starat celkově o komunikaci. Nakonec jsme se rozhodli pro řešení, které, jak doufáme, vhodným způsobem uplatní pro potřeby ČHS přednosti obou nejlepších kandidátů z výběrového řízení na tajemníka. Ukázalo se, že stávající rozsah náplně jeho práce bude nutno upravit. Nyní je na Jiřím Reinerovi, jak se zadaných úkolů zhostí, a podle toho budeme postupovat dále.

Proč výběr trval tak dlouho?
To je relativní. Naopak, výběrové řízení na místo tajemníka potvrdilo, že najít vhodné osoby není nikterak snadné, a to jak z hlediska kvalifikace, tak z hlediska ekonomického, kde má svaz samozřejmě limitované možnosti. Proto jsem navrhla výkonnému výboru, abychom nelehkou personální situaci vyřešili tímto způsobem, tedy bez dalšího výběrového řízení na místo redaktora. Mimo jiné šlo o čas a musím říci, že oceňuji postoj pana Reinera „nejdřív musím odvést nějakou práci“. K výběrovým řízením obecně: nikdo z volených funkcionářů ČHS není profesionál, najmutí personální agentury by znamenalo výdaje, takže se dá i říci, že jsme to prostě dříve nestihli.

Kolik bylo kandidátů a můžeš prozradit někoho z nich?
Viz předešlá odpověď. U Jiřího Reinera  jsme nabyli přesvědčení, že to je správný člověk na místo, kterému říkáme pracovně "redaktor", i když jeho náplň by měla být  širší. Mne mimo jiné přesvědčil jeho zájem o vytvoření koncepce a realizace archivu ČHS a vůbec horolezectví, kde, jak vím, zeje už léta obrovská mezera. Zde je ideální pole pro využití jeho zkušeností.

Co má redaktor na starosti?
Obecně zlepšování obrazu ČHS na veřejnosti a to jak směrem dovnitř, tak směrem ven. Tady spoléháme na Reinerovy kontakty v médiích, které si vybudoval při své filmařské profesi. ČHS by to mohlo pomoci také při získávání sponzorů. Doufám také, že v případě přijetí pomůže s odpověďmi na otázky investigativních novinářů.

Komu podléhá?
S jeho manželkou jsem nemluvila, takže nevím. Pracovně samozřejmě výkonnému výboru.

Co uvidíme jako jeho první pracovní výstupy?
První již byl článek o festivalu v Teplicích. V současné době provedl analýzu svazového webu a pracuje na návrhu úprav jeho struktury.

Jaký užitek budou mít členové ČHS z jeho činnosti?
Cílem je zlepšení komunikace svazu s veřejností, lepší vysvětlování co a proč svaz dělá. Je dlouhodobou bolestí, že dobrovolní funkcionáři udělají spoustu práce, ale už nemají sílu nebo schopnost to publikovat a vysvětlit co a proč dělají.

Odpovídala Alena Ottová Čepelková, předsedkyně ČHS
17.9.2008