Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Jak dál vést ČHS?

Jak dál vést ČHS?
10. 02. 2014 | Rubrika: O ČHS

Blíží se Valná hromada a s ní i řešení otázky, jakým způsobem pokračovat ve vedení ČHS. Zdeněk Hrubý nám bude z druhého břehu jistě držet palce, když už s námi nemůže dokončit společnou práci, která měla trvat do března 2015. V zásadě se nabízejí tři varianty, jak můžeme pokračovat dál:

 

  • První varianta je nejjednodušší: podle stanov zastupuje předsedu první místopředseda, doplnění VV není nezbytně nutné a i z právních analýz vyplývá, že by bylo možné dokončit náš týmový mandát ve stávající šestičlenné sestavě. Výhodou je, že by na rok 2014 zůstal ve vedení poměrně sehraný tým. Podstatnou nevýhodou je ale chybějící  7. člen a kumulace funkcí předsedy a ekonoma. Tyto dvě funkce by se měly navzájem doplňovat a vyvažovat, předseda by se měl hlavně starat o fungování týmu a vnější diplomacii, ekonom hlídat rozumné nakládání s penězi. Zastávání obou funkcí jedním člověkem je dost náročné, někdy až schizofrenní. 
  • Druhou, o něco složitější možností je provést doplňující volby. Na březnové valné hromadě bychom mohli zvolit nového předsedu a případně i prvního místopředsedu-ekonoma, jejichž mandát by končil společně s ostatními členy VV, tedy v březnu 2015. Výhodou této alternativy je doplnění VV na 7 členů bez kumulace funkcí a předseda s přímějším mandátem. Nevýhodou je, že by se jednalo pouze o roční „dokončovací“ mandát, protože za rok se nějaká dlouhodobější vize nedá zrealizovat.
  • Třetí varianta je poměrně nekompromisní a organizačně náročnější než dvě předchozí. Pokud bychom chtěli dosáhnout stavu, že ČHS povede kompletní tým, který může přijít i s vlastní vizí a stihne ji uvést do pohybu, musel by před březnovou valnou hromadou odstoupit celý VV, a valná hromada by pak zvolila všech 7 členů výkonného výboru na nové tříleté období.

Všechny tři možnosti jsme ve výkonném výboru pečlivě zvažovali a zároveň domýšleli i případné návrhy personálního obsazení druhé nebo třetí varianty. Z dlouhodobého hlediska nám nakonec vyšla jako nejlepší varianta třetí. Výkonný výbor sice odstupuje, ale většina jeho členů chce v rozdělané práci pokračovat dál a na valnou hromadu přijdeme s návrhem mírně obměněného týmu s novým předsedou, ekonomem a jedním novým členem.

 

Návrhy na nové členy výkonného výboru, předsedu nebo místopředsedy ale může před valnou hromadou podávat kdokoliv z členů ČHS a je možné, že se objeví i nějaké další návrhy. Kompletní sestavu našeho návrhu na tým VV i představu o jeho dalším směřování chceme představit v dostatečném předstihu před Valnou hromadou, která nakonec rozhodne, kdo povede ČHS v dalším období.

 

Jan Bloudek

1. místopředseda ČHS pověřený vykonáváním funkce předsedy

Instagram

Instagram Horosvaz