Informace o členství spolků v ČHS

01. 06. 2015 | Rubrika: O ČHS

Stanovy Českého horolezeckého svazu nově umožňují, aby se členem ČHS stal i spolek zaměřený na horolezectví či některou z horolezeckých disciplín (sportovní lezení, skialpinismus…).

Možnost členství právnických osob, konkrétně spolků, byla obnovena, neboť se ukázalo, že členství pouze fyzických osob, které se mohou sdružovat do horolezeckých oddílů bez právní osobnosti, přináší v praxi problémy. Ukazuje se, že aktivní jsou často právě ty horolezecké oddíly ČHS, jejichž členové si založili spolek (dříve občanské sdružení), a „pod hlavičkou“ tohoto spolku, tj. mimo ČHS, rozvíjí svoji činnost (pořádají horoškoly, závody, provozují lezecké stěny apod.). Formální spojení takového spolku s ČHS fakticky neexistuje, což způsobuje problémy např. při poskytování grantů ČHS, při vyjasňování členství v rámci oddílů apod. Mnozí z vás, kdo jste předsedy horolezeckých oddílů – spolků, jste se s těmito problémy a nejasnostmi mohli setkat.

Možnost vstupu spolků do ČHS je příležitostí k narovnání těchto vztahů. Byli bychom rádi, kdyby oddíly, které již mají založený spolek, nebo s k tomu chystají, přihlásily svůj spolek do ČHS. Členové spolku, který vstoupí do ČHS, mají stejné možnosti jako dosud – členský průkaz je bude opravňovat k lezení na skalách, které jsou přístupné jen pro organizované horolezce, budou moci využívat slevy (chaty v Tatrách), účastnit se instruktorských kurzů apod. Členové spolků budou moci využít i evidované členství v ČHS, které je spojeno s velmi omezenými právy, neboť evidovaný člen neplatí členské příspěvky a nemá členský průkaz (toto členství je určeno zejména pro mládežnické kluby při lezeckých stěnách, pro nelezoucí členy spolků). Spolku, který vstoupí do ČHS, ponecháme registrační číslo, které dosud měl jako horolezecký oddíl ČHS. Pokud o založení spolku teprve uvažujete, můžeme vám pomoci tím, že vám poskytneme jednoduché vzorové stanovy.

Vstup spolku do ČHS je jednoduchý – stačí odeslat sekretariátu ČHS na info@horosvaz.cz vyplněnou přihlášku s potřebnými přílohami a seznamem členů spolku. O přijetí spolku za člena bude rozhodovat výkonný výbor, s tím, že spolek, který je současně horolezeckým oddílem ČHS zaregistrovaným v ČHS do 30.4.2015, bude až do konce roku 2016 osvobozen od registračního poplatku.

Členství a vstup do ČHS upravuje směrnice o členství v ČHS, kterou naleznete, spolu s dalšími informacemi, na našem webu v rubrice Členství. V případě jakýchkoli dotazů týkajících se členství v ČHS, včetně členství spolků, se obracejte na sekretariát ČHS, vše vám rádi vysvětlíme.

B. Valentová, sekretariát ČHS