Igor Koller zůstává předsedou SHS JAMES

30. 03. 2015 | Rubrika: O ČHS

28.3. proběhlo v Žilině 26. Valné zhromažděnie SHS JAMES, kterého se za ČHS zúčastnil jako host J. Bloudek.

V plánu byla volba výkonného výboru a kontrolní komise, nedošlo při ní k žádným personálním změnám, předsedou JAMESu zůstává Igor Koller a výkonný výbor i kontrolní komise bude pracovat ve stejném složení, jako v minulém období. Volební procedura JAMESu je odlišná od ČHS - nejdříve se volí předseda a ten pak navrhne členy výkonného výboru, kteří procházejí volbou v dalším kole.

Staronový předsedseda I. Koller

Pro porovnání některá zajímavá fakta o vývoji v JAMESu:
V roce 2014 měl JAMES 4.860 členů, z toho 40% členů bylo individuálních (přímo registrovaných), poměr individuálních členů se postupně zvyšuje, v roce 2013 činil 38%.

Příjmy z členských příspěvků měl JAMES 100 tis. EUR, ze státních dotací  dostává 19 tis. EUR, z pronájmu tatranských chat 23 tis. EUR. U státních dotací na sport dochází na Slovensku k postupné a velice nepříznivé změně, kdy státní příspěvek v roce 2007 činil 57% celkových příjmů JAMESU, ale vlivem lobbingu fotbalu a hokeje došlo k tomu, že státní příspěvky ostatním sportům klesají na minimum a u JAMESU v roce 2015 činí už jen necelých 20% příjmů.

Letos se v JAMESu odhlasovalo mírné zvýšení členských příspěvků na rok 2016 ze 20 na 25 EUR u kategorie dospělých, individuálním členům navíc stoupl registrační poplatek z 15 na 20 EUR. Součástí členství je i pojištění záchranné akce v SR s limitem 100tis. EUR – JAMES za něj platí pojišťovně 3 EUR/člena.

V roce 2014 Výkonný výbor JAMESu založil třetí s.r.o., má tak dvě samostatné společnosti na školení a vzdělávání, jedna je plátcem DPH a druhá neplátcem, třetí s.r.o. vydává časopis Horolezec.

Valné zhromažděnie proběhlo ve velmi přátelské a komorní atmosféře, s vedením JAMESu plánujeme další spolupráci na mezinárodním poli a předpokládáme, že budeme více spolupracovat i při akcích alpinistické reprezentace.

Honza Bloudek, předseda ČHS

členové VV I. Žila a T. Greksákčlen VV L. Gansarčík a předseda kontrolní komise P. FrankovičH. Bloudek Delegáti valné hromady
Foto: Vladimír Linek