Horolezecká 24 hodinovka na běžkách

26. 02. 2013 | Rubrika: O ČHS

V polovině února se ve Žďárských vrších konal další z tradičních horolezeckých závodů, který podpořil ČHS malým grantem. Jednalo se o již XXXIII. ročník Horolezecké 24 hodinovky na běžkách, jehož pořadatelem je Horolezecký klub Vysočina ve spolupráci s Montana turistickým klubem, a ředitelem závodu Radek Jaroš.

Zpráva od pořadatelů: "Sněhu bylo tradičně málo, ale tak málo, aby byla „24“ zrušena, ho zase nebylo. Rolba vytvořila hodně drahou dvojstopu na klasiku, ale protože sněhové pokrývce chyběl podklad, stopa se propadla až na trávu. Pracovití pořadatelé uvedli pak trať lopatami do použitelného stavu. Na rekordy  ovšem nebylo ani pomyšlení už  kvůli kopcovitému profilu, který ovšem v dané lokalitě ovlivnit nelze. Okruh měřil 4,4 km a obsahoval sjezd od chaty k Ranči na Blatinách, výstup k osadě Krátká, rovinatý úsek do sedla pod Drátníkem a trošku neběžecký sešup do cíle k chatě. Nikdo se nezranil, dokonce ani v noci. Teplota se pohybovala kolem minus dvou stupňů, nefoukalo, nepršelo, nic nepadalo a na pokoji nás nechal i avizovaný obří meteorit v souhvězdí Velké Medvědice.

Na start se postavilo 21 mužů, 3 ženy a dvě mužské dvojice. Obě dvojice si vedly zdatně a předvedly zajímavý souboj , který trval  téměř celých 24hodin , aby ho pak pro sebe rozhodli přerovští horolezci Jakubec s Peratem. Děvčatům kralovala  alpinistka Kateřina Mandulová z Třebíče, která nechala za zády nejen svoje dvě soupeřky, ale i 16 mužů. V mužské kategorii začali Soukup s Čejkou točit kola za 21 minut, ale Soukup bohužel jen třikrát, čímž ukončil svoje vystoupení v závodě. Míra Čejka však stejnou rychlostí pokračoval  až hluboko přes půlnoc. Už třetí rok jsou pro něho hodiny duchů osudné. Dvouhodinová pausa otevřela šanci Milanu Urbanovi, který točil kola jen o málo pomaleji a spánek zcela vynechal. Dopracoval se tak zaslouženě ke zlatu, zatím co na Čejku zůstala stejně jako vloni stříbrná...."

Za pořadatele - Radek Jaroš a Jiří Havel

foto - pořadatelé závodu