Facebook

Český horolezecký svaz

Honza Říha v Yosemitech 2007

13. 09. 2007 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

ON THE SUN 2007

Honza Říha pravděpodobně jako druhý nevidomý člověk na světě vylezl na El Capitana v Yosemitském národním parku v Kalifornii cestou The Nose.

  Honza Říha v Yosemitech 2007

Ve dnech 17.-19. srpna letošního roku se mu podařilo touto legendární cestou prostoupit.

Jemu a jeho dvěma společníkům: Jankovi Bednaříkovi (Horský vůdce) a Vojtěchovi Dvořákovi (Singing Rock).
Vzhledem ke svému handicapu lezl pochopitelně na druhém konci lana, čistil lanové délky od jistících prostředků a pomáhal s vytahováním svině.

Honza Říha v Yosemitech 2007 Honza Říha v Yosemitech 2007

Dvakrát bivakovali ve stěně a poslední noc strávili na vrcholu žulového monolitu El Capitan. První den vylezli první 4 délky na Sickle Ledge, kde nechali věci, svini a slanili dolů. Celkem tedy 4 dny lezení. 45 litrů vody. Tři sady friendů. Dvě lana, 6 paží a odhodlání prostoupit nejdelší cestou vedoucí na vrchol žulového velikána.

Honza Říha v Yosemitech 2007 Honza Říha v Yosemitech 2007

Kvůli váze se rozhodli pro spaní pouze na přirozených skalních policích. První noc strávili na polici Dolt Tower (11. délka), druhou noc na polici Camp V (24. délka) a poslední spali na vrcholu.

Honza Říha v Yosemitech 2007Honza Říha v Yosemitech 2007

The Nose byl poprvé vylezen na jeden zátah (po dvou letech příprav, průzkumů a neúspěšných pokusů) za 12 dní v roce 1958 Warrenem Hardingem, Jamesem Whitmorem a Waynem Mary.
V roce 1960 opravdový “single push ascent” zabral družstvu Joe Fitschen, Chuck Pratt, Tom Frost a Royal Robbins 6 dní.
Cesta se zpravidla leze od 19 do 32 délek. The Nose je ohodnocen VI 5.13+ nebo 5.9 C2.

Jan Říha s dvěma společníky některé délky spojili a tak jim odhadem cesta vzala asi 28 lanových délek.
Některé délky 5.9 až 5.10c včetně Stoveleg Crack či Pancake Flake lezli volně.

Akci podpořil Český horolezecký svaz a firma SINGING ROCK.

Česká lezecká historie zná kromě Jana Říhy ještě jednoho slepého lezce, který v sedmdesátých letech minulého století předčil mnohé vidící sportovce. Josef Kuhn však oslepl až v dospělosti, a proto si mnohé výstupy na věže Českého ráje pamatoval a mohl se v nich orientovat jen hmatem. Protože byl instruktorem horolezeckého svazu, vodil na jednoduché cesty dokonce i nováčky. O Janu Říhovi natočila nedávno Česká televize krátký medailonek, Josef Kuhn byl protagonistou dokumentárního filmu Jana Špáty „Svítí slunce?“

Co plánuje Honza do budoucna? To si nechává pro sebe. Nerad totiž prozrazuje svoje plány. Pravděpodobně to bude nějaký další posun v jeho sportovní kariéře a určitě se máme na co těšit.

 

Napsal: vwd

| Komentáře(0)