Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Doplňující informace k možnostem lezení pro členy OeAV, VAVOE a DAV

06. 02. 2009 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Horolezecká činnost na skalních útvarech v České republice.

Vzhledem k tomu, že mnoha lezcům, ať členům či nečlenům ČHS, není zcela jasná problematika vztahu Ochrany přírody a horolezecké činnosti v našich chráněných územích, pokusíme se zde stručně tuto problematiku osvětlit.

Základním zákonem, který upravuje nejen horolezeckou činnost ve zvláště chráněných oblastech (dále jen ZCHÚ), je Zákon o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. v platném znění, který dělí ZCHÚ v České republice do několika kategorií, a to na Národní parky (NP), chráněné krajinné oblasti (CHKO), Národní přírodní rezervace (NPR), Přírodní rezervace (PR), Národní přírodní památky (NPP) a Přírodní památky (PP).

Horolezecká činnost je přímo z tohoto zákona zakázána pouze v NP a v NPR. V těchto oblastech je tedy vždy nutno žádat o výjimku ze zákona (tuto uděluje přímo vláda) nebo častěji o vyhrazení míst a přístupových cest pro provozování horolezectví (uděluje MŽP, příslušné odbory ŽP Krajských úřadů apod. podle toho, pod čí správu příslušné území spadá). Dále může být horolezecká činnost omezena či zakázána u dalších typů zvláště chráněných území přímo ve zřizovací vyhlášce či jejich bližších ochranných podmínkách příslušného ZCHÚ, a to příslušnou správou CHKO či odborem ŽP příslušného Krajského úřadu. Poté i u těchto území je nutno zažádat o vyhrazení míst a přístupových cest pro provozování horolezectví (pro zjednodušení budeme dále používat pojem "výjimka" bez rozlišení). Vzhledem k tomu, že v podstatě 99 % skalních objektů se nachází v nějakém typu ZCHÚ, je vždy potřeba seznámit se s podmínkami a omezeními.

Seznam ZCHÚ včetně zřizovacích vyhlášek a bližších ochranných podmínek lze nalézt mimo jiné na adrese www.drusop.nature.cz. CVK ČHS se na svém zasedání dne 29.11.2008 (bod č. 4) zabývala problematikou ochrany přírody  a vzhledem k tomu, že cítíme jistý dluh v kvalitní informovanosti členů, bylo dohodnuto, že v letošním roce bude za pomoci příslušných OVK provedena podrobná pasportizace lezeckých objektů a k nim bude doplněn příslušný režim ochrany a pokud to bude možné, i příslušná zřizovací vyhláška včetně bližších ochranných podmínek či platná „výjimka“. Tyto informace budou postupně umísťovány na web Skalní oblasti ČHS. Naším cílem je zvýšit informovanost lezců a umožnit jim nalézt důležité informace na jednom místě bez pracného vyhledávání na několika serverech.

ČHS jako o.s., sdružující zájemce o horolezecký sport, zajišťuje v rámci své servisní činnosti vyjednání „výjimek“ pro provozování horolezecké činnosti ve ZCHÚ.  Na tomto se podílí příslušní členové v jednotlivých oblastech (členové z místních OVK, správci skal apod.), tajemník svazu a pokud je to nutné i předseda ČHS či jím pověřené osoby. Vzhledem k historickým zkušenostem a vzájemným vztahům s příslušnými orgány ochrany přírody  v jednotlivých oblastech se žádosti od sebe liší a nejsou univerzální. Hlavně z  tohoto důvodu a i z důvodu časového (obecně mají „výjimky“ platnost od jednoho do 10ti let, někde jsou bez časového omezení) se může stát, že ve „výjimce“ je uvedeno, že platí pouze pro členy ČHS a členy organizací sdružených v UIAA. Pokud nastane situace, že nějaký horolezecký svaz z UIAA vystoupí, dostává se mimo rámec dohodnutých pravidel, na což může ČHS jen těžko operativně reagovat. V případě platných „výjimek“ má pouze možnost vyvolat jednání s příslušným orgánem OP a dohodnout se s ním, že bude členy vystoupivších svazů tolerovat a to do doby, než se bude vyjednávat a schvalovat nová „výjimka“. Potom může žádost o novou „výjimku“ naformulovat tak, aby platila pro všechny bez omezení. 

Skalní oblasti, v nichž je nyní umožněno lezení pouze členům ČHS a členům horolezeckých svazů sdružených v UIAA, jsou tyto:

  • Skály v CHKO Křivoklátsko (Dehtenická skála apod.),
  • NPR Jizerskohorské bučiny a ochranné pásmo NPR Jizerskohorské bučiny,
  • CHKO Český ráj,
  • PP Stříbrný vrch v CHKO Kokořínsko,
  • NPR Bořeň,
  • NP České Švýcarsko (neplést si s Labákem).

Podobně tomu bylo i u „výjimek“ v NPP Svatošské skály a NPR Děvín-Kotel-Soutěska na Pálavě, kde však již platnost skončila a připravují se nová povolení.

V PR Žďár v Plzeňském kraji a PR Únětický potok a Holý vrch u Prahy je „výjimka“ vázána pouze na členství v ČHS.   

Nepředpokládáme, že by někde započal „hon na čarodějnice“, neboť si myslíme, že nejdůležitější je správné chování a respektování „výjimek“. Pokud nikdo nezadá důvod k tomu, aby se jeho jednáním zabývala stráž přímo v terénu, myslíme si, že ze strany orgánů ochrany přírody nebude snaha někoho stíhat. Na druhou stranu jsme si vědomi, že chování lezců není vždy v pořádku, a to bezejmennými neorganizovanými lezci počínaje a reprezentanty ČHS konče, a každý sám za sebe by se měl zamyslet nad tím, aby svojí činností ve skalách nezpůsobil možná omezení pro všechny ostatní.

Pro zajímavost přikládáme konkrétní příklad ze sousedního Slovenska, na němž je názorně ukázáno, co vše může neúcta, arogance a pouze vlastní osobní zájem a totální egoizmus způsobit.

Informace ze Slovenska: Výkonný výbor slovenského spolku JAMES se na svém posledním loňském zasedání zabýval následující záležitostí:

"Incident v Zádieli – VV spolku sa opäť zaoberal porušením udelenej výnimky na lezenie v NPR Zádielska tiesňava členom spolku A. Buzinkayom dňa 9. 2. 2008. Na základe podnetu Správy NP Slovenský kras začal Inšpektorát životného prostredia Košice konanie, ktorého výsledkom bolo uloženie pokuty pre SHS JAMES vo výške 10.000.- Sk. SHS JAMES uznal porušenie výnimky svojim členom A. Buzinkayom a jednoznačne odsudzuje konanie svojho člena. Dodržiavanie dohodnutých výnimiek na lezenie je základným predpokladom spolupráce s orgánmi štátnej ochrany prírody a zabezpečenia možnosti vykonávania športovej činnosti členov spolku v chránených oblastiach. Preto každé porušenie výnimky ktorýmkoľvek členom spolku je závažným ohrozením záujmov celého spolku a všetkých jeho členov. Z tohto dôvodu vyslovuje  VV SHS JAMES A. Buzinkayovi vážne napomenutie za tento priestupok. Zároveň musíme uviesť ďalšie závažné okolnosti tohto incidentu. Podľa informácií účastníka incidentu, strážcu prírody, došlo pod stenou k fyzickému stretu oboch aktérov a strážca prírody podal trestné oznámenie za napadnutie svojej osoby. Doterajšie výsledky konania orgánov v tejto veci túto skutočnosť nepotvrdili a konštatovali tiež nedodržanie postupu zo strany strážcu prírody, ktorý je zákonne predpísaný. VV spolku konštatoval, že trestno–právna rovina tohto incidentu je predovšetkým osobnou záležitosťou obidvoch aktérov a spolok zoberie na vedomie a bude akceptovať rozhodnutia štátnych orgánov konajúcich v tejto veci. V každom prípade VV spolku odsudzuje akékoľvek fyzické násilie obidvoch aktérov pri incidente, ak k takémuto násiliu došlo. Fyzické násilie je pri riešení akýchkoľvek problémov pre spolok neprijateľné. Druhou závažnou skutočnosťou je, že pri porušení výnimky nedošlo k žiadnemu dopadu na prírodu, čo vo svojej správe konštatovala aj IŽP. Celý incident je bezpochyby aj dôsledkom nevhodnej výnimky pre NPR Zádielska tiesňava, ktorá má nevhodné časové obmedzenia a predovšetkým je vyčlenené veľmi malé percento skalných útvarov s možnosťou celoročného lezenia, hoci by to dôvody ochrany prírody zjavne umožňovali. O zlepšenie týchto parametrov nasledujúcej výnimky sa bude komisia ochrany prírody SHS JAMES dôsledne usilovať v úzkej súčinnosti s RPS – Ochrana dravcov  na Slovensku. Na záver musí VV SHS JAMES k tejto problematike konštatovať, že ani nie celkom vhodné výnimky nie sú žiadnym dôvodom na ich porušovanie, s presným znením výnimiek je oboznámená nielen členská základňa spolku, ale aj širšia verejnosť a horolezci iných, aj zahraničných organizácií UIAA, každé porušenie výnimky je vážnym poškodzovaním záujmov spolku a konkrétna osoba musí za toto porušenie niesť zodpovednosť, a pri vážnejších alebo viacnásobných porušeniach musí rátať aj s možnosťou pozastavenia členstva v spolku na ďalšie obdobie.

Voči rozhodnutiu IŽP Košice a voči uloženej pokute sa SHS JAMES odvolal na ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Hlavným argumentom bola skutočnosť, že spolok ako občianske združenie nenesie právnu zodpovednosť za konanie svojich členov, že aj zo stanov spolku vyplýva, že jeho členovia sú osobne zodpovední za svoje konanie, a preto mala byť pokuta uložená priamo členovi spolku, ktorý výnimku porušil. SHS JAMES zároveň namietal aj voči výške pokuty, nakoľko nedošlo k žiadnej ujme na prírodnom prostredí. SIŽP toto odvolanie 6. 11. 2008 zamietla s poučením, že proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať a toto rozhodnutie možno preskúmať súdom. Spolok preto predbežne pokutu uhradil.

VV spolku konštatoval, že toto rozhodnutie SIŽP zakladá veľmi nebezpečný precedens, keď spolok nesie zodpovednosť a musí uhradiť pokutu za nezodpovedné správanie svojich konkrétnych členov, ale dokonca nielen za svojich vlastných členov, ale aj za horolezcov iných horolezeckých organizácií, pretože dnes je väčšina výnimiek vybavená pre členov SHS JAMES a horolezeckých organizácií UIAA. Preto je potrebné robiť ďalšie kroky k zvráteniu tohto rozhodnutia formou prípadných ďalších odvolaní (ďaľšia teoretická možnosť je spolku známa), a prípadne aj súdnou cestou, hoci táto cesta môže byť organizačne aj finančne veľmi náročná. V prípade neúspechu týchto krokov bude spolok uloženú pokutu vymáhať od A. Buzinkaya."

Zde je vidět, jak může nevhodné chování jedince poškodit celý spolek a v tomto konkrétním případě, pokud by se nepodařilo našim kolegům ze Slovenska zvrátit soudní cestou tento nebezpečný precedens, by to při opakovaném porušení a následném správním řízení mohlo znamenat i likvidaci spolku, neboť nikde není dáno, že pokuta při opakovaných porušeních nebude podstatně vyšší, což by mohlo zapříčinit finanční kolaps a tím i zánik spolku. Tímto zároveň apelujeme na ty, kdo jezdí lézt na Slovensko, aby se řídili příslušnými zákony a výjimkami a nedávali tak možnou příčinu k možnému správnímu řízení.

Závěrem chceme konstatovat, že upozornění na webu ČHS, byť bylo poněkud strohé, mělo pouze informativní charakter a mělo upozornit na určitý problém, na který se někteří lidé dotazovali přímo na sekretariátu ČHS. V žádném případě nebylo jeho účelem někoho zastrašit či se snažit získat nějaký prospěch.

Příslušnost k občanskému sdružení je věcí dobrovolnou a záleží jen a pouze na osobní cti  a morální úrovni každého člověka zda chce být členem a přispět tak k lepšímu stavu našich lezeckých oblastí, anebo pouze využívat toho, na co přispívají druzí.

V. Wolf, předseda CVK

B. Valentová, tajemnice ČHS

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz