Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Co se děje v ČHS - zamyšlení předsedkyně

12. 10. 2005 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

Začátkem října se konalo v pořadí páté jednání nově zvoleného výkonného výboru, na druhé z nich byli pozváni s povinnou účastí také předsedové odborných komisí a subkomisí.  I když jsou zápisy z jednání zveřejňovány na webu ČHS, ráda bych poněkud shrnula výsledky dosavadní práce a o některých záležitostech prohodila více slov.

Lezeckou veřejností jistě rozhýbá rozhodnutí o zrušení SP v lezení na obtížnost v Brně. Proč za situace, kdy se můžeme chlubit domácím mistrem světa, nejsme schopni dotáhnout do konce avizované pořadatelství tohoto závodu, notabene když je již od loňského roku ICC zaplacena nevratná záloha v nemalé výši? Prostě proto, že za měsíc od zjištění, že pořadatelství je vážně ohroženo nedostatečným finančním krytím, se nepodařilo ani sehnat finance, ani najít nějaké náhradní řešení. Uvažovalo se o uspořádání závodu SP na rychlost, kde jsou náklady menší (to ale regule ICC neumožnily), sháněly se prostředky narychlo, uvažovalo dokonce o „sponzoringu“ od potencionálních diváků.  V tomto okamžiku, kdy není jasný ani organizátor akce a přislíbena byla jen organizační pomoc závodu samotného od Slávka Vomáčka, by bylo nesmyslem do takové akce jít a jen zvýšit riziko dalších ztrát. Otázkou je, kdo za to může: jednoduchou úvahou, kdo že měl SP na starosti zjistíme, že odstupující šéf komise soutěžního lezení dospělých Slávek Vomáčko. Informace o ohrožení pořadatelství přišly pozdě, tak jako v loňském roce chyběla patřičná propagace předem; tak jako vloni se zaplatil poplatek s tím, že to dopadne. Vloni to „dopadlo“ , závod úspěšně proběhl a velmi dobře byla ohodnocena i jeho organizace. Letos nikoli, ačkoli vstupní podmínky byly úplně stejné. Podobně jednoduchou úvahou lze dojít k závěru, že letos patrně nebylo stejné osobní nasazení člověka, který se měl  uspořádání závodu na starost.  Kdo pozorně sleduje dění v závodním světě ví, že rozpory a hledání řešení různých problémů ve vedení komisí se táhnou od začátku roku – začalo to řešením stížností Tomáše Mrázka a Heleny Lipenské na způsob vedení komise (což svým dílem přispělo k ukončení aktivní činnosti Tomáše Kysilky  v komisi, za kterou mu aspoň tímto způsobem veřejně děkuji), hledal se jiný způsob organizačního zajišťování závodů pro závodníky v kooperaci s Danem Kadlecem, aby se zjistilo, že nebude fungovat, a nakonec skončil odstoupením Slávka Vomáčka z funkce. Důvod, který uvedl, je myslím zcela pochopitelný a jasný všem, kdo někdy nějakou podobnou dobrovolnou funkci dělali: nedostatek času pro řádný výkon té činnosti, který se hodně podepsal na výsledcích práce. Je umocněný tím, že už předsedu komise vykonává dlouho a dospěl do situace, která je již pro něj osobně (a bohužel i pro svaz) neudržitelná.  Všem, kteří budou teď poukazovat na chyby, kterých se ve vedení komise dopustil, bych jen připomněla také to, čeho dosáhl, co nesporně umí, a že po řadu let věnoval spoustu svého osobního času pro rozvoj lezení u nás – a zůstal za ním velký kus práce. Za to mu určitě patří dík a ocenění  – a kdo by ho náhodou neznal, tak tady je ten, co za to může:

Slávek Vomáčko

Břímě vedení komise si na sebe dobrovolně vzal dosavadní šéf komise soutěžního lezení mládeže Dan Kadlec, který má rozmyšlen vlastní projekt fungování obou komisí. Přeji mu, aby se mu podařilo ho uvést ve funkční život. Jejich sloučení má logiku – problematika je podobná a navíc jde u některých závodníků o plynulý přechod. Za vhodné řešení však považuji do budoucna přesunout veškeré organizační záležitosti okolo soutěží na sekretariát, to znamená nějaký kvalifikovaný a placený personál svazu.

Problém zrušení komise mládeže „hory“ hodně diskutovaný na VH se sice nepodařilo zatím nějak systémově vyřešit (dluh v plnění úkolů VV), ale pozitivum vidím v tom, že se VV shodl na potřebě takové komise pro práci s mládeží obecně, a že podle dosavadního stavu uskutečňování grantových akcí je tento systém s menšími výhradami k dořešení funkční – zde opět poděkuji členu VV Joskovi Uherkovi za to, že se se ctí zhostil úkolu, který dostal jako horký brambor.  Podle mého názoru svaz musí věnovat větší péči výchově mládeže právě ve vztahu k tradičním hodnotám horolezectví.

Komise alpinismu dostala tím, že přijala pod svá křídla tradiční skialpinisty a sportovní lezce jako subkomise, poněkud obří rozměry a vzala si tím velké sousto – a to ještě nemluvím o tom,  že se prozatímně ujímá mladé disciplíny soutěží v lezení v ledu v kalendáři ICCIC. Jednoznačně se ukazuje, že pokud se má na výsledcích práce něco zlepšit, stojí to jen a jen na lidech,  kteří jsou schopni a ochotni uvolnit na ni svůj čas, nikoli na úvahách, jak by co mělo vypadat. Uvidíme, jak se podaří splnit cíl letošního roku – odborné vyhodnocení lezeckých výkonů ve všech kategoriích, popř. vyhlášení „Výkonu roku“. Rovněž ve vyhlášení a hodnocení grantových projektů by mělo podle mého názoru na základě letošních zkušeností dojít k nějakým změnám.

Metodická, lékařská a bezpečnostní komise jsou důležitými komisemi pro servis členům ČHS. Výsledky vcelku odpovídají stanoveným cílům komisí a doufám, že jejich práce bude dál pokračovat směrem ke zkvalitnění předávání informací lezecké veřejnosti, ať už se rozhodne být členy ČHS nebo ne. Za zmínku myslím stojí zpracování obsáhlého stanoviska BK za použití všech dostupných informací k tragické nehodě na Široké veži. Při frekvenci výskytu českých horolezců v Tatrách se příště podobný případ může přihodit právě jim, kdokoli z nás se může ocitnout v kterékoli roli tohoto smutného příběhu a proto budeme s napětím očekávat výsledky vyšetřování, popřípadě opatření k nápravě.  Při nedávném případu na Černém štítu bych ocenila snahu účastníků neprodleně a podrobně informovat svaz o průběhu události. Jakkoli jsou tyto případy smutné, rozbor příčin alespoň znamená to nejcennější - poučení.

Za nejvíce problematický a prioritní úkol k řešení považuji v současnosti fungování centrální vrcholové komise svazu a zachování prostoru a času pro provozování horolezectví v souvislosti se stále přísnějšími požadavky orgánů ochrany přírody. Nový způsob udělování povolení horolezecké činnosti na vyhrazených místech ve vyhrazeném čase aplikovaný MŽP v případě NPR Adršpašsko-teplických skal a Broumovských stěn musí být pro ČHS signálem přizpůsobit se této situaci a například přepracovat pravidla pískovcového lezení v souladu s okolními státy tak, aby zachovávaly sportovní i etické hodnoty lezení. Pokud budou součástí vymezení, budou závazná i pro všechny ostatní zájemce o pohyb ve skalách, ale neměla by suplovat omezení dané požadavky OP, pokud jsou v rozporu se samotným smyslem horolezecké činnosti. Dobrá a nekonfliktní spolupráce s orgány OP a snaha o nalézání řešení je však samozřejmostí.

Zkvalitnit a zprůhlednit způsob distribuce jistících prostředků do jednotlivých oblastí, definovat jasná doporoučení pro jejich osazování a výměnu a finančně podpořit tuto činnost s ohledem na bezpečnost ve skalách  je pro centrální vrcholovou komisi ve spolupráci s BK zásadní úkol na příští rok. Již nyní by ale mohlo věc urychlit, kdyby jednotliví správci oblastí definovali své odůvodněné požadavky na příští rok a prostřednictvím své oblastní vrcholové komise posílali na sekretariát ČHS – pokud tato komise není funkční, i bez ní. Současný stav totiž nemá zmapován všechny oblasti působnosti správců skal a leckde chybí kontakty.  Tady zůstal dluh z působení dosavadního předsedy VK. V současné době probíhá výběrové řízení na nového vedoucího komise.

Vytvoření kvalitního systému předpokládá navýšení rozpočtu věnovaného na údržbu skal, a v tomto ohledu bude patrně sestavován rozpočet na příští rok. Domnívám se, že letos dostaly sportovní komise na svou činnost adekvátní prostředky a příští rok by se měl více zaměřit na servis členům – to ale předbíhám. Při předběžném hodnocení stavu účtu bude rozpočet dodržen i přes to, že VV schválil nezbytně nutné navýšení rozpočtu MK a komise sportovního lezení dospělých, kde v obou případech došlo k chybám v plánování položek rozpočtu (rozpočet nepočítal s některými položkami, které do něj spadly, nebo byl nedokonale připraven). Každopádně na průběžné sledování čerpání bude kladen ještě větší důraz.

Členům svazu i nadále zůstává možnost využívat objekt v Ostrově, který bude fungovat i příští rok až do nějakého zvratu v právním statutu. Podle informací správce má letos ještě nějaké neobsazené termíny, takže se u něj v případě zájmu informujte.

Přeji všem pěkné babí léto.

Alena Čepelková

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz