ČHS směřuje ke změně identity

10. 03. 2023 | Rubrika: O ČHS

Není žádným tajemstvím, že Český horolezecký svaz vede vážné úvahy a podniká konkrétní kroky k tomu, aby došlo ke změně nebo úpravě jeho identity. Vysvětlení je prosté. Chceme a potřebujeme reagovat na změny, které se za posledních 30 let odehrály v horolezeckém sportu i všem ostatním kolem nás. Rozšířilo se portfolio horolezeckých disciplín a s tím se zcela proměnilo složení členské základny ČHS, komunikace se radikálně přetavila do online prostoru a tlak na vizuální stránku komunikace sílí ze všech stran. Současná vizuální identita přestává odpovídat dynamice vývoje i rostoucímu povědomí o našem sportu.

identita článek

Cílem změny není hodit všechny horo/lezce do jednoho pytle a už vůbec ne mezi nimi vytvářet vzájemnou rivalitu či pnutí. Našim cílem je prezentovat se uvnitř i navenek jako střecha, která pod sebou sdružuje široké spektrum různorodých aktivit, aniž bychom potlačili jejich jedinečné DNA.

Prvním krokem bylo zpracování průzkumu a na něj navazující analýzy, jejímž výstupem bylo posouzení značky ČHS. Tato analýza byla provedena externím odborníkem, který vyhodnotil silné a slabé stránky všech aspektů současné identity a navrhl další postup, zahrnující i zadání pro grafické studio. Výběr studia byl vzhledem k referencím poměrně jednoduchý. K tomu, co studio o lezeckém světě vědělo již z dřívějších zakázek, bylo potřeba dodat velký balík dalších informací ohledně fungování a struktury ČHS, jeho vizích i historii. Specifika jednotlivých lezeckých disciplín studio diskutovalo přímo s předními osobnostmi a dalšími zástupci lezecké veřejnosti.

Podmínkou zadání bylo zachování a rozvinutí subidentit, které budou definovat jednotlivé disciplíny, ale zároveň budou na první pohled propojené s hlavní identitou celé zastřešující organizace.

Návrh nové identity, který není konečný, ale ukazuje směr, kterým bychom chtěli jít, jsme publikovali v bulletinu pro valnou hromadu plánovanou na 25. 3. 2023.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní změnu, jejíž hlavním posláním je zlepšit propojení celé lezecké komunity, je žádoucí, aby s ní tato komunita byla většinově komfortní a přijala ji. Proto jsme zorganizovali několik setkání s jejími klíčovými zástupci, kde jsme navrhované změny prezentovali a společně o nich diskutovali. Jako první se s novou identitou seznámili zaměstnanci, předsedové a zástupci jednotlivých komisí a interní spolupracovníci ČHS, tedy zhruba 20 lidí. Následovalo setkání oddílů v Pardubicích, kam byli přizváni zástupci všech lezeckých oddílů sdružených v ČHS. Vzhledem ke slušné účasti, se zde s návrhem seznámilo na 60 osob  z 30 oddílů. Aby získali možnost vyjádřit se i ti zástupci oddílů, kteří na setkání nedorazili, byl zorganizován online call, kterého se zúčastnilo přes 40 lidí z dalších cca 35 oddílů. Prostor pro debatu dostali na samostatném callu také čeští reprezentanti ve sportovním lezení, kteří nás pod identitou ČHS reprezentují doma i ve světě. Debaty se zúčastnilo 29 sportovců.

V rámci těchto diskusí jsme se setkali s přijetím, nadšením, ale také kritikou. Vyvstala řada otázek, připomínek a podnětů, které bude nutno pečlivě zvážit, dále je diskutovat a případně do návrhu zapracovat. Nejzásadnější podněty pro případné změny vnímáme zde:

Název - České lezení

● slovo “svaz” - vnímáno méně negativně než se očekávalo

● slovo “lezení” - nezastřešuje dostatečně skialpinismus

Grafické ztvárnění - Lev a jeho modifikace v rámci disciplín

● pozice lva - není dostatečně lezecká

● příliš nacionální symbol - přežitek národních organizací

Claim - Hrdě, tvrdě, mazaně

● staré pískařské heslo - většinově jej komunita nezná, nechápe, vnímá v nežádoucích souvislostech

Na základě této skutečnosti se výkonný výbor rozhodl, že na VH návrh nové identity pouze představí jako dílčí výstup, který ještě není připravený ke schválení. V průběhu roku 2023 bude probíhat další diskuse ohledně jednotlivých složek identity a potřebné úpravy návrhu, s cílem dosažení co největší shody. Uvědomujeme si, že 100% akceptace jakékoliv změny není reálná, ale zároveň jsme přesvědčeni, že na základě práce se získanou zpětnou vazbou lze návrh upravit tak, aby byl po další komunikaci přijat výraznou většinou našich oddílů a jejich členů.

ČHS