7. ročník festivalu Hory a mesto

10. 04. 2006 | Rubrika: O ČHS | Komentáře (0)

7. Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva hory a mesto je cestou za hory zont

Koncom apríla sa v Bratislave koná 7. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva. Pod známou značkou hory a mesto môžu diváci v dňoch 20.-23.4. v kinosálach Palace cinemas a v priestoroch Auparku opäť stretnúť zaujímavých domácich a zahraničných hostí, vidieť filmy s horskou tematikou zo všetkých kútov sveta. Pripravených je viacero fotovýstav, lanové atrakcie pre deti, 2. kolo Slovenského pohára detí a mládeže v lezení na obtiažnosť. Vo foyer Auparku sa koná každoročný outdoorový miniveľtrh.

Filmová časť festivalu pozostáva zo súťažnej filmovej prehliadky a multimediálnych prezentácii domácich a zahraničných hostí. Vo filmovej prehliadke bude tohto roku súťažiť vyše 50 filmov z 13 krajín sveta. Okrem filmov z tradičných krajín ako Francúzsko, Poľsko, USA, Kanada, Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko alebo Rakúsko, premietne festival aj filmy z Argentíny, Kazachstanu, Fínska a Švédska. Jedným z výnimočných filmov je dojímavý dokument o živote a tragickej smrti kazašského horolezca Anatolija Bukrejeva Nedobytný vrchol. Americký film Pešími nohami z Mexika do Kanady (jeden z ocenených filmov na 9. vancouverskom festivale horských filmov) zachytáva púť dvoch dobrodruhov na ich ceste po západnom pobreží Ameriky. Slovenský film Príbeh jednej lanovky je zaujímavou rekonštrukciou minulosti dnes už nefunkčnej lanovky na Lomnický štít.

Súťažné filmy sa uvádzajú v tematických blokoch ako VODA, ZEM, SKALA, VZDUCH, novinkami sú sekcie SNEH a BICYKLE. Okrem súťažných filmov organizátori pripravujú retrospektívu filmov Paľa Barabáša, obohatenú o nepoužité zábery a zostrihy, pripravované filmové projekty, spojenú s osobnou účasťou Barabáša na diskusii s divákmi.

Hlavným hosťom festivalu je rakúsky lezec a fotograf Heinz Zak, legenda sólového lezenia. Svoju show Extrémne lezenie – fotografická cesta predstaví v sobotu večer (22.4.). Ďalším lezeckým hosťom je mladý americký lezec Timmy O´Neill, ktorý je momentálne na špičke svetového skalného lezenia. Showman známy z viacerých lezeckých filmov bude mať prednášku v piatok večer (21.4.) Súčasný najlepší slovenský lezec, Dodo Kopold, na otvorení festivalu (20.4.) predstaví svoj výnimočný výstup na Trango Tower, cestou Assalam Alaikum, vylezený na jeden záťah počas 8 dní bez spacákov, ktorý s obdivom zaznamenala svetová lezecká obec. Ďalšími hosťami budú Maťo Heuger, Pepe Piechowicz a Vlado Kazo Linek.

Festival sa po ročnej odmlke vrátil k zorganizovaniu fotosúťaže, ktorej výsledky sa vyhlásia v prvý večer festivalu. Oproti minulému roku sa filmová časť rozšíri do troch kinosál. V jednej z nich bude prebiehať divácky obľúbené cestovateľské kluby s prednáškami a premietaniami zaujímavých hostí.

| Komentáře(0)