50 let od expedice Peru 1970

01. 06. 2020 | Rubrika: O ČHS, Historie horolezectví

V neděli 31. května se na symbolickém cintoríně na Hrubé Skále uskutečnila pietní vzpomínka na patnáctičlennou československou výpravu, členy expedice Peru 1970 - připomeňme si jejich jména: Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban.

Uplynulo 50 let od nešťastného dne, kdy mohutné zemětřesení v Peru ukončilo životy sedmdesáti tisíc Peruánců. Členové naší expedice, která se právě chystala k přesunu svého tábora pod Huascaránem, sdíleli stejný osud, nikdo z patnáctičlenné výpravy už se domů nevrátil...

Účastníky nedělní tryzny přivítal Jan Bloudek, předseda ČHS, na kterého navázala peruánská velvyslankyně v ČR, ​J. E. Liliana De Olarte de Torres-Muga. Přinesla autentickou vzpomínku na tento den tak, jak ho prožila jako dívka v Limě. Krátce pohovořil také Martin Koucký, tajemník Skiklubu J50, organizátora Jizerské padesátky, která je od svého vzniku spojena s několika jmény z výše uvedeného seznamu a od svého čtvrtého ročníku se běhá jako memoriál této expedice.

Mši za zemřelé horolezce sloužil Aleš Jaluška. Mši uváděly a zakončily skladby nastudované Bohuslavem Lédlem, ředitelem ZUŠ Turnov a zpěvačkou libereckého divadla F. X. Šaldy, Věrou Poláchovou.

ČHS pozval i některé z pamětníků, mezi nimiž se dostavil mj. Jan Suchl, autor knihy Cesta končí pod Huascaránem.

foto Petr Jandík foto Petr Jandík

foto Petr Jandík foto Petr Jandík foto Petr Jandík

Pro pozůstalé rodiny a blízké pokračovalo setkání v Hotelu Štekl na Hrubé Skále, kde bylo připraveno odpolední promítání předpremiéry filmu Boys 1970. Film se jmenuje stejně jako cesta, kterou na počest členů expedice Peru 1970 v roce 2019 vytyčili M. Holeček a R. Groh na Huandoy Norte. Oba aktéři se promítání také osobně zúčastnili, a to spolu s autorem scénáře filmu, L. Duškem.

Radana Plevková, ČHS

Článek, věnovaný vzpomínce na tuto nešťastnou událost, si můžete přečíst v Ročence ČHS 2019. Je z pera Aleny Čepelkové, která pro ČHS připravila také obsáhlý materiál do aktuální Montany, tj. čísla 3/2020 a zásadně se podílela na organizaci tohoto setkání.