Sokolíci si užili našlapaný týden v zimních Tatrách

V týdnu 26. 2. - 5. 3. proběhlo soustředění Sokolíků - výběru mladých alpinistů ČHS v zimních Tatrách, na Chatě U Zeleného plesa také známé jako „Brnčálka“.
Cílem bylo krásné zimní lezení ať už po skále, ledu, sněhu, kombinaci předešlého, případně užívání sněhu na skialpech. Lezení bylo navíc doplněno metodickým školením a lavinovým kurzem.
Soustředění se zúčastnil kompletní Soko-tým: Anča Šebestíková, Dan Podrásský, Eliška Zýková, František Bulička, Rosťa Mikuš, Ondra Mrklovský, Ondra Hašek a Tomáš Lukášek, na které dohlížel vrchní organizátor projektu Standa Mitáč a horský matador Radek Lienerth alias Zoban.
Výuka štandování s horským vůdcem Radkem Lienerthem
Sraz byl v noci v Praze, odkud jsme vyrazili nočním vlakem směr Poprad a následně autobusem pod náš cíl. Brzo ráno po příjezdu vyrážíme (někdo pěšky a někdo na skialpech) směr chata, kam přicházíme brzo dopoledne. Po příchodu přebalíme batohy, posvačíme, a jdeme se po dlouhé cestě rozhýbat na první ledy. Většina po nočním cestování cítí únavu, takže po šlofíku před večeří a vydatné večeři se Sokolíci s chutí uchylují do teplých postelí.
Dan Podráský v cestě "Nas nedobegať" M5, 200 m. Jistí Ondra Mrklovský.
Hned druhý den nás čeká první pořádný lezecký den.
V následujících dnech jsme se oddaně a s nadšením věnovali lezení po ledu, ale hlavně po směsi skály, sněho-ledu a proslulých tatranských drnů. Lezli jsme jak spodní délky cest "Polský komín", "Koncert sa nekonal" nebo "Německý žebřík", tak i dlouhé výstupy až na vrchol malého Kežmaráku, jako například "Severozápadní hranu". I počasí nám celkem přálo, lézt se dalo každý den, jen občasné sněžení lehce ztěžovalo hledání vyšlapaných stop po předešlých lezcích a činilo pohyb v terénu náročnějším. Avšak ti Sokolíci, co si sebou přibalili i skialpy, sněžení značně ocenili a ve volných chvílích užívali čerstvě napadlý prašan.
Oproti minulému cyklu mělo tentokrát šest Sokolíků i skialpy.
Součástí soustředění bylo i metodické školení pod vedením Zobana jak v podobě poznámek a ukázek v terénu (vytváření štandu, jištění za využití skob a terénu, metody souběžného pohybu…), tak i večer na chatě zaměřené na pomoc a záchranu spolulezce a aplikace záchranných metod v terénu. Pobyt byl zakončen lavinovým kurzem pod vedením zkušených tatranských záchranářů Jano Kořínka a Martina Buliaka. Zaměřili jsme se na lezecké lavinové nehody a součástí kurzu byla jak večerní přednáška, tak i následná aplikace v terénu, kdy jsme si vyzkoušeli vyhledávání a záchranu zasypané osoby a testování stability sněhu.
Jano Kořínek vykopává Sokolíkům ukázkový sněhový profil.
Z tohoto soustředění si každý odvezl spoustu dojmů, zážitků a zkušeností, ať už přímo pochycených při metodických školeních, okoukaných od spolulezců a kamarádů, nebo vlastních, které je možno nabýt jen jediným způsobem a to lezením, lezením a dalším lezením. Takto si ti z nás, co se v horách pravidelně pohybují, pěkně zalezli a třeba se něco nového přiučili a spíše sportovněji založení lezci si vyzkoušeli úplně odlišný směr lezení, který je buď chytne a zamilují si jej nebo si alespoň potvrdí, že zima při jištění na štandu, přemrzající prsty a hrabání se v závějích sněhu pro ně není a raději se budou držet teplejší skály bez sněhu.
LEZENÉ CESTY
(Malý Kežmarský štít – Po Německý žebřík)
Ovčí stezka
Polský komín
Orlowského cesta
Koncert sa nekonal
Weberovka
Nas nedobegať
Škotská anabáze
(Malý Kežmarský štít – na vrchol)
Severo-západní hrana
Weberovka + Stanislawského cesta
(ostatní)
ledy na Svišťovce
ledy do Malé Zmrzlé doliny
Text: Ondra Hašek, Sokolík
Foto: Standa Mitáč, www.stanislavmitac.com