Finálové kolo Mladí horalové 2020

23. 09. 2020 | Rubrika: Alpinismus, Oddíly a mládež

V sobotu 12. září se ve známé lezecké oblasti Rabštejn u Šumperka konal již třetí ročník soutěže Mladí horalové. Na start se tentokrát postavilo 23 čtyřčlenných družstev tradičně ve dvou věkových kategoriích.

(foto: Heřman Čadil)

Pořadatelé z lezeckého oddílu ASPV SOŠ Šumperk připravili na více než pěti kilometrové trase v okolí chaty Rabštejn tradičně šest disciplín. Letos proběhly drobné změny už na samotném startu.Družstva starších dětí (13-17 let) a družstva dětí mladších (8-12 let) se opět na startu střídala. Trasu absolvovali všichni závodníci stejnou, ovšem kategorie mladších závodníků běžela v opačném směru, než závodníci starší. Snahou bylo předejít „přetížení“ některých stanovišť, ke kterému docházelo v předchozích ročnících závodu.

Závodníci na trase nejprve překonávali nízké lanové překážky, poté se přesunuli na stanoviště, kde museli v co nejkratším čase postavit a zbourat stan. Krátkým přeběhem se závodníci dostali na stanoviště Prusíkování a vázání uzlů. Následovalo náročné stoupání, které bylo zhruba v půlce zpestřeno stanovištěm Orientace.  V sedle pod Vinnou horou, kde se nacházelo stanoviště První pomoc, horalové zachraňovali zraněné osoby. Náročný sestup končil až u chaty Rabštejn, odkud následoval lehký výběh ke stanovištím Slaňování a Lezení. Pak už horaly čekal pouze závěrečný doběh do cíle.

DSC07006   DSC07019  DSC07028  DSC07049

DSC07099  DSC07164  DSC07195  DSC07227

DSC07239  DJI_0163  DJI_0185  DJI_0200

(foto: Heřman Čadil)

O celkovém pořadí rozhodovala zejména fyzická zdatnost a dovednosti, které děti trénovaly ve svých oddílech, ale hlavně vzájemná podpora a spolupráce. V mladší kategorii se nejlépe dařilo dětem z oddílu HK Lanškroun, ve starší se s tratí nejlépe popasovali rovněž závodníci z HK Lanškroun, kteří navíc obhájili prvenství z loňského ročníku konaného na Pastvinách. Obě vítězná družstva se opět mohou těšit z výhry v podobě lezeckého výjezdu do Vysokých Tater.

Velmi rádi musíme opět konstatovat, že se letošní již třetí ročník vydařil, počasí bylo naprosto dokonalé a skvělá byla i příprava závodu pořadateli. Věříme, že se závod líbil a budeme se těšit za rok!

Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se tohoto závodu zúčastnili. Pořadatelům z oddílu ASPV SOŠ Šumperk v čele s Jirkou Kesslerem, členům Metodická komise ČHS, Horské službě, vedoucím soutěžících oddílů, kteří neváhali přidat pomocnou ruku v průběhu soutěže, rodičům, ale zejména mladým závodníkům, kteří se opět neohroženě pustili do plnění úkolů na trati a mohli tak prožít nezapomenutelný víkend plný sportu, napětí, dobrodružství, kamarádství, lezení, stanování…

Díky patří také sponzorům, bez kterých by soutěž nemohla proběhnout:

Horská chata Rabštejn, Horská služba, Rock Point, Tendon, Montana, Gibbon, Mladý Horal, Zebrasport, Virgin Grip, SHM, STT Servis

aspv šumperk  chata rabštejn  gibon  ZebraSport logo

mladý horal  Montana černé  RockPoint_horizontal_bily_podklad  shm

sttservis  tendon  virginGRIP  horská služba

Konání závodu umožnil podnik Lesy České republiky

lesy-ČR