Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Cena Jiřího Gutha - Jarkovského pro Radka Jaroše

Cena Jiřího Gutha - Jarkovského pro Radka Jaroše
24. 04. 2015 | Rubrika: Alpinismus

Český olympijský výbor udělil Radku Jarošovi Cenu Jiřího - Gutha Jarkovského, která náleží sportovcům za nejlepší sportovní výkon v uplynulém roce. Výkonem, který ČOV v případě Radka Jaroše ocenil, je zlezení všem čtrnácti osmitisícových vrcholů země, a to bez použití kyslíku.

 

Sérii výstupů na osmitisícovky, která je mezi horolezci označována jako "Koruna Himálaje", zkompletoval Radek v létě loňského roku, kdy vystoupil na K2 (8 611 m n.m. ). Pomyslnou "Korunu" získal po šestnáctiletém úsilí, a stal se patnáctým horolezcem na světě, který se může tímto výkonem pochlubit. Gratulujeme!

ČHS udělil za Radkovi Jarošovi za Korunu Himálaje zvláštní ocenění v rámci Výstupů roku 2014 a v anketě Horolezec roku 2014 obsadil Radek třetí místo.

 

Cena Jiřího Gutha - Jarkovského je prestižní ocenění za vynikající sportovní výkony, které bylo poprvé uděleno v roce 1934, a které bylo, po vynucené "přestávce" po roce 1948, v roce 1994 obnoveno. Do loňského roku rozhodovalo o udělení ceny vedení olympijského výboru, letos poprvé hlasovali sami sportovci - účastníci OH v letech 2012 a 2014 a Světových her 2013. V užší nominaci na udělení ceny byl i Adam Ondra.

 

B. Valentová, sekretariát ČHS