Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Vyhlášení Horolezce roku 2014

Vyhlášení Horolezce roku 2014
09. 12. 2014 | Rubrika: Výstupy roku ČHS, Alpinismus, RSS - iSport.cz

V neděli 7.12. 2014 byly na Mezinárodním festivalu alpinismu v Praze vyhlášeny výsledky ankety Horolezec roku 2014, kterou pořádá Český horolezecký svaz se společností ALPY.

Na hodnocení nejlepších horolezců se i letos podílela také odborná média, časopisy Montana, Lidé a hory a Everest, a webové portály Lezec.cz a Horyinfo.cz, jejichž zástupci vybírali z nominovaných výkonů, tj. z těch, které ocenil ČHS ve Výstupech roku 2014 a spol. ALPY ve své obdobné soutěži.

 

Titul Horolezec roku 2014 si opět odnesl Adam Ondra, tentokráte za prvovýstup Vasil, Vasil, obtížnost 12 (9b+) ve Sloupu v Moravském krasu (nejtěžší cesta v ČR a jedna ze tří nejtěžších na světě), který se mu podařil v prosinci loňského roku. Vítězství mu přinesly i body za zlaté medaile z Mistrovství světa v lezení na obtížnost 2014 a z Mistrovství světa v boulderingu 2014. 

 

Druhý nejvyšší počet bodů získali Ondřej Mandula a Jiří Pliska, kteří v srpnu 2013 uskutečnili prvovýstup Ve správný čas na správném místě SZ stěnou Uzum Brakk v Karákoramu (6.422 m n.m.; obtížnost 6b, M5, A1, 70°, délka výstupu 1600 m, 35 délek). 

 

Třetím nejvíce oceňovaným horolezcem se stal Radek Jaroš, čerstvý držitel Koruny Himálaje, který získal body za svoji čtrnáctou osmitisícovku K2, na kterou vystoupil Abbruzziho pilířem 26.7. 2014.

 

Všichni ocenění si kromě diplomů odnesli také ceny od hlavního partnera ČHS, kterým je značka adidas. Adam Ondra navíc kameny s portrétem od ČHS, jako poděkování za letošní skvělou reprezentaci.

 

Jak je Adamovým zvykem, využil svou cestu do Čech náležitě, v  sobotu přelezl dvě nové cesty v jedné z nejpřevislejších oblastí tuzemska Krkavka, obě za 8c+ (11-/11), v neděli dopoledne se zastavil na Petrohradu. Zkusil těžký projekt ve stropě pod známým boulderem Kometa na Bráně, kde ulomil důležitý stup – nadále lezitelné, ale ještě těžší (původní odhad 8C Fb). Pak ještě zkusil Reschův boulder „Sušinka“ za 8A+ a ani tady nebyl úspěšný. Asi to bude těžší. Třeba dodat, že podmínky nebyly zdaleka optimální. Bylo nutné se hodně přemlouvat aby člověk uvěřil, že chyty jsou suché.

cena pro Adama od ČHS cena pro Adama od ČHS

 

Další informace i výsledky předchozích ročníků naleznete Nejlepší horolezecké výkony.

 

P. Resch, B. Valentová