Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Prázdniny volají, skály čekají! Lezte zodpovědně a s úctou k přírodě.

Prázdniny volají, skály čekají! Lezte zodpovědně a s úctou k přírodě.

S příchodem prázdnin a léta začne většina z nás trávit spoustu času ve skalách a na horách. Přejeme vám všem nádherné zážitky, mnoho skvělých přelezů a zasloužený odpočinek! Věříme, že si léto užijete naplno a načerpáte energii do dalších (nejen) lezeckých výzev. Ovšem, myslete u toho na pravidla a na to, že příroda a bezpečnost jsou na prvním místě.

foto: Jan Jacko

Na co při cestách do skal nezapomínat? Na dodržování pravidel, bezpečnost a hlavně úctu k přírodě. Jen díky ní se lezení můžeme věnovat a je v našem zájmu, aby nám skály i jejich okolí zůstaly přístupné a zachované pro další generace.

 

JE POTŘEBA ČHSka?

Není pravda, že bez průkazu ČHS se v Česku nesmí lézt. Toto pravidlo platí jen v některých, spíše menších oblastech. Někde vám ale ČHSka může ušetřit za vstupné do skal. Díky platnému průkazu ČHS se zdarma dostanete do Prachovských skal a do Adršpašsko-teplických skal. Lezci, kteří nejsou členy ČHS si vstup do skal musí zaplatit u oficiálního vstupu. Pokud tak neučiní a setkají se se strážcem přírody, hrozí jim pokuta.

Především však členstvím v ČHS podporujete naši činnost a činnost vrcholových komisí i jejich správců, díky nimž jsou skály v dobrém stavu a lezecké cesty osazeny kvalitním jištěním.

 

PRAVIDLA LEZENÍ

Aby nedocházelo ke konfliktům a kolizím s ochranou přírody nebo s vlastníky pozemků, je nutné dodržovat podmínky, které jsou pro lezení v jednotlivých skalních oblastech stanoveny, a samozřejmě také Pravidla lezení.

 

Specifická jsou zejména pravidla pro pískovcové oblasti v Čechách, jejichž dodržování je obzvláště důležité. A jaká pravidla to jsou?

◆ Nelezte na mokré skále! Věděli jste, že zhruba 30% objemu "klasického“ pískovce je tvořeno póry? To znamená, že pískovec je ve srovnání s jinými horninami mnohem citlivější na vnější klimatické vlivy. Tyto "špatné stránky“ se prohlubují působením vlhkosti (déšť, sníh), neboť z vlhkého pískovce se snáze oddrolují zrnka a lezení po mokrých a vlhkých skalách tak vede k rychlejšímu úbytku horniny a hrozí odlomení jejích částí – chytů či stupů.

 

◆ Nepoškozuj skálu lanem! Pozor na nevhodnou manipulaci s lanem, která může poškozovat skálu. To se stává nejčastěji při lezení s horním jištěním, tedy lezení "na rybu". Tento styl lezení sice není explicitně zakázán přímo v pravidlech lezení, nicméně, často souvisí právě se zákazem poškozování povrchu skály manipulací s lanem. Explicitní zákaz "rybaření" však může ve svém zpřesnění pravidel vydat příslušná OVK. Pokud tedy tento způsob jištění zvažujete, ujistěte se, že v dané oblasti není zakázaný a především dobře zvažte, zda nedochází ke zbytečnému tření a poškozování skály!

 

◆ Zákaz lezení s magnéziem! K současným pravidlům pískovcového lezení patří i zákaz nebo zásadní omezení používání magnézia. Z pohledu orgánů ochrany přírody jde o princip předběžné opatrnosti, jelikož vlivy "mága" nejsou dostatečně prozkoumané, z pohledu lezců jde spíš o etiku. Debata o magnéziu je nekonečná a nechceme jí rozdmýchávat, pokud ale chceme, aby nám i do budoucna umožňovaly orgány ochrany přírody na písku lézt, musíme jejich stanovisko respektovat.

 

◆ Nepoužívej železo - friendy a vklíněnce a další! Zákaz používání "železa" souvisí se zákazem používání jistících prostředků poškozujících skálu. Důvody jsou jasné – na křehkém pískovci by vklíněnce či friendy zanechaly výrazné a nevratné stopy. Smyčky a textilní vklíněnce nějaká zrnka písku také odrolí, ale bez nich by to nešlo. 

 

◆ Respektuj dočasné uzavírky a omezení! Ve většině pískovcových oblastí obsahují vyjednaná povolení lezení určitá časová omezení, která souvisí s náchylností skály na vlhko a mokro, ale také s hnízděním ptáků. V letních měsících mnoho omezení neplatí, ale kvůli hnízdění mohou být některé skály stále uzavřeny.

 

Uvedli jsme jen několik zásadních pravidel, ale je jich mnohem víc. Před tím, než do skal vyrazíte, se seznamte s jejich plným zněním. Základní zásady (nejen) pískovcového lezení jsou součástí "povolení lezení", která na základě žádostí ČHS vydávají orgány ochrany přírody, a platí pro všechny lezce.

 

BEZPEČNOST
Ze všeho nejdůležitější je dbát na bezpečnost jak lezce, tak jeho parťáků.
◆ Nepřeceňujte své možnosti! Posouvání osobních hranic k našemu sportu neodmyslitelně patří, i přesto ale vždy dbejte na to, abyste při lezení neublížili sobě ani ostatním. Nezapomínejte, že sedmička na stěně a sedmička na skále nejsou to samé. :) 
 
◆ Nepodceňujte skálu! Vždy si dobře prohlédněte lezecký terén, do kterého se pouštíte. Dobře si promyslete, co chytíte a jakému chytu bude lepší se vyhnout. Stejně tak věnujte pozornost i kvalitě fixního jištění! Ačkoliv děláme maximum pro to, aby byly lezecké cesty osázeny spolehlivým jištěním, stále se ve skalách můžeme setkat s nekvalitním nebo již dosloužilým materiálem.
 
◆ Helma není ostuda! Ať už polezete kdekoliv, doporučujeme používat helmu. Nikdy nevíte, kdy může přijít nešikovný pád nebo kdy přiletí kámen z vrcholu skály. 
 
◆ Zásadní je, vědět, co dělat! Ve skalách i jinde se může cokoliv přihodit, v takové chvíli je důležité zachovat klid a vědět, jak postupovat. Kromě znalosti základů první pomoci doporučujeme mobilní aplikaci Záchranka. Díky ní si snadno přivoláte pomoc i v případě, že se nacházíte mimo signál a nedokážete místo přesně lokalizovat či popsat. 
 
ÚCTA K PŘÍRODĚ I LIDEM
Nezapomínejte, že v přírodě jsme pouze návštěvníci a měli bychom se k ní chovat s respektem. Stejně tak je potřeba respektovat místní obyvatele i ostatní osoby v místech, do kterých se vydáváme.
 
◆ Pořádek a čistota! Nenechávejte po sobě žádné odpadky ani zbytky potravin (slupky, pecky apod.). Místo opoštějte v takovém stavu, v jakém bylo, když jste přišli.
 
◆ Ticho a klid! Nechovejte se hlučně, rušíte tím zvířata i ostatní lidi. Omezte hromadné výpravy do skal. Velké skupiny jsou trnem v oku ochráncům přírody i mnohým lezcům. 
 
◆ Slušnost a vychování! Chovejte se slušně k lidem, kteří v okolí skal žijí, stejně tak jako ke strážcům přírody i dalším zástupcům oficiálních orgánů. 
 
◆ Neparkujte, kde nemáte! Nenechávejte svá auta zaparkovaná na místech, která k tomu nejsou určená. Využívejte oficiální parkoviště a pokud máte možnost, vypravte se do skal vlakem nebo autobusem.
 
APLIKACE SKÁLY ČR
Nezapomeňte si nainstalovat naši aplikaci Skály ČR, která obsahuje kompletní databázi lezeckých oblastí, skal i cest v Česku. Naleznete zde všechny aktuální informace o omezeních, uzavírkách, ale také pravidla a podmínky lezení i popisy cest a fotografie. Budeme rádi, když nám pomůžete aplikaci vylepšovat třeba tím, že budete další fotky nahrávat. 
 
Aplikace poslouží také v případě, že se ve skalách setkáte s nekvalitním fixním jištěním nebo podobným problémem, který vyžaduje zásah správce oblasti. V takovém případě využijte u dané skály funkci "Nahlásit závadu správci" a problém popište. 

Databázi naleznete také na našem webu a možná oceníte také propojení s mapy.cz, kde se u jednotlivých skal prokliknete přímo do databáze na přehled cest.
 
Inzerce ČHS průvodce Bělá
 
Tak na viděnou ve skalách!
 
 
Partneři skalních oblastí
partneři skály
 

M. Košatková
foto: Jan Jacko
Instagram

Instagram Horosvaz