Prázdniny volají, skály čekají! Lezte zodpovědně a s úctou k přírodě.

S příchodem prázdnin a léta začne většina z nás trávit spoustu času ve skalách a na horách. Přejeme vám všem nádherné zážitky, mnoho skvělých přelezů a zasloužený odpočinek! Věříme, že si léto užijete naplno a načerpáte energii do dalších (nejen) lezeckých výzev. Ovšem, myslete u toho na pravidla a na to, že příroda a bezpečnost jsou na prvním místě.
Na co při cestách do skal nezapomínat? Na dodržování pravidel, bezpečnost a hlavně úctu k přírodě. Jen díky ní se lezení můžeme věnovat a je v našem zájmu, aby nám skály i jejich okolí zůstaly přístupné a zachované pro další generace.
JE POTŘEBA ČHSka?
Není pravda, že bez průkazu ČHS se v Česku nesmí lézt. Toto pravidlo platí jen v některých, spíše menších oblastech. Někde vám ale ČHSka může ušetřit za vstupné do skal. Díky platnému průkazu ČHS se zdarma dostanete do Prachovských skal a do Adršpašsko-teplických skal. Lezci, kteří nejsou členy ČHS si vstup do skal musí zaplatit u oficiálního vstupu. Pokud tak neučiní a setkají se se strážcem přírody, hrozí jim pokuta.
Především však členstvím v ČHS podporujete naši činnost a činnost vrcholových komisí i jejich správců, díky nimž jsou skály v dobrém stavu a lezecké cesty osazeny kvalitním jištěním.
PRAVIDLA LEZENÍ
Aby nedocházelo ke konfliktům a kolizím s ochranou přírody nebo s vlastníky pozemků, je nutné dodržovat podmínky, které jsou pro lezení v jednotlivých skalních oblastech stanoveny, a samozřejmě také Pravidla lezení.
Specifická jsou zejména pravidla pro pískovcové oblasti v Čechách, jejichž dodržování je obzvláště důležité. A jaká pravidla to jsou?
◆ Nelezte na mokré skále! Věděli jste, že zhruba 30% objemu "klasického“ pískovce je tvořeno póry? To znamená, že pískovec je ve srovnání s jinými horninami mnohem citlivější na vnější klimatické vlivy. Tyto "špatné stránky“ se prohlubují působením vlhkosti (déšť, sníh), neboť z vlhkého pískovce se snáze oddrolují zrnka a lezení po mokrých a vlhkých skalách tak vede k rychlejšímu úbytku horniny a hrozí odlomení jejích částí – chytů či stupů.
◆ Nepoškozuj skálu lanem! Pozor na nevhodnou manipulaci s lanem, která může poškozovat skálu. To se stává nejčastěji při lezení s horním jištěním, tedy lezení "na rybu". Tento styl lezení sice není explicitně zakázán přímo v pravidlech lezení, nicméně, často souvisí právě se zákazem poškozování povrchu skály manipulací s lanem. Explicitní zákaz "rybaření" však může ve svém zpřesnění pravidel vydat příslušná OVK. Pokud tedy tento způsob jištění zvažujete, ujistěte se, že v dané oblasti není zakázaný a především dobře zvažte, zda nedochází ke zbytečnému tření a poškozování skály!
◆ Zákaz lezení s magnéziem! K současným pravidlům pískovcového lezení patří i zákaz nebo zásadní omezení používání magnézia. Z pohledu orgánů ochrany přírody jde o princip předběžné opatrnosti, jelikož vlivy "mága" nejsou dostatečně prozkoumané, z pohledu lezců jde spíš o etiku. Debata o magnéziu je nekonečná a nechceme jí rozdmýchávat, pokud ale chceme, aby nám i do budoucna umožňovaly orgány ochrany přírody na písku lézt, musíme jejich stanovisko respektovat.
◆ Nepoužívej železo - friendy a vklíněnce a další! Zákaz používání "železa" souvisí se zákazem používání jistících prostředků poškozujících skálu. Důvody jsou jasné – na křehkém pískovci by vklíněnce či friendy zanechaly výrazné a nevratné stopy. Smyčky a textilní vklíněnce nějaká zrnka písku také odrolí, ale bez nich by to nešlo.
◆ Respektuj dočasné uzavírky a omezení! Ve většině pískovcových oblastí obsahují vyjednaná povolení lezení určitá časová omezení, která souvisí s náchylností skály na vlhko a mokro, ale také s hnízděním ptáků. V letních měsících mnoho omezení neplatí, ale kvůli hnízdění mohou být některé skály stále uzavřeny.
Uvedli jsme jen několik zásadních pravidel, ale je jich mnohem víc. Před tím, než do skal vyrazíte, se seznamte s jejich plným zněním. Základní zásady (nejen) pískovcového lezení jsou součástí "povolení lezení", která na základě žádostí ČHS vydávají orgány ochrany přírody, a platí pro všechny lezce.
BEZPEČNOST
ÚCTA K PŘÍRODĚ I LIDEM
APLIKACE SKÁLY ČR
Databázi naleznete také na našem webu a možná oceníte také propojení s mapy.cz, kde se u jednotlivých skal prokliknete přímo do databáze na přehled cest.
M. Košatková
foto: Jan Jacko