Nové vyhledávání na webu ČHS

31. 08. 2020 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Ode dneška je v provozu na webu ČHS rozšířená funkce vyhledávání. K původnímu fulltextovému vyhledávání přibylo specializované vyhledávání v databázi skal.

Při napsání hledaného textu do hledacího pole s ikonou lupy vpravo nahoře se spustí příslušný typ hledání podle výchozí stránky.

Pokud jsme při zadávání hledaného textu na kterékoliv stránce databáze skal, spustí se modul vyhledávání v databázi. Pokud jsme na kterékoliv jiné stránce, spustí se původní modul fulltextového vyhledávání.

Na stránce zobrazených výsledků je v záhlaví možnost vyhledat zadaný text opačným modulem bez nutnosti ho znovu psát. Pro oba způsoby vyhledávání platí, že nerozlišují malá a velká písmena a diakritiku, takže například Křížová=krizová.

Vyhledávání v databázi skal

O vlastnostech vyhledávání v databázi jsem podrobněji psal zde, takže jen ve zkratce:

Hledaný text se vyhledává v názvu objektu, seznamu zúčastněných lezců a v podmínkách lezení. Vše, co je napsáno, se bere jako doslovná fráze s ignorováním případných mezer na začátku nebo konci, nehledají se celá slova, ale prostá shoda hledaného testu. Při zadání slova "prvovýstup" se najdou všechna slova obsahující zapsaný základ: "prvovýstup", "prvovýstupem", "prvovýstupy" i "prvovýstupce". Zobrazují se všechny výsledky bez omezení počtu.

Výsledky jsou rozdělené do skupin podle kategorie - region, oblast, sektor, skála, cesta, lezci, podmínky lezení.

V záhlaví se ukazuje kolik výsledků se v jednotlivých kategoriích našlo. Každý výsledek je na dva řádky.

V prvním řádku je  samotný vyhledaný text, ve druhém pak umístění ve struktuře databáze. Výjimkou je kategorie Podmínky lezení, kde je vypsaný celý text podmínek.

Výsledky jsou tříděné abecedně podle regionu, oblasti, sektoru, skály, cesty podle toho, co z toho pro danou kategorii přichází v úvahu. Stejně jsou nyní tříděny i výsledky hledání v mobilní aplikaci Skály ČR, které jsou však omezené na 100 výskytů v jedné kategorii.

Pokud jsou výsledky příliš obsáhlé a nechce se vám rolovat na příslušný region/oblast apod., lze použít vyhledávací funkce prohlížeče vyvolané kombinací CTRL-F, která prohledává zobrazenou stránku. Může to být někdy rychlejší, než rolovat na dotyčné místo.

Fulltextové vyhledávání

Toto je původní vyhledávání na webu ČHS. Hledá zadaný text po celém webu s tím, že výsledky obsahují jen celá hledaná slova. Pokud chceme konkrétní frázi, musíme ji dát do uvozovek. Pro úspěšné hledání je třeba zkusit více tvarů od jednoho slova. Můžeme také určit, že výsledek nesmí obsahovat nějaké slovo zapsáním mínus před tímto slovem.

Vyhledává se v kategoriích Stránky, Články, Lidé a Skály. Počet vypsaných výsledků je omezen, výsledky nejsou tříděné. Vypisuje se název nalezeného objektu a ukázka části obsaženého textu, která ale nemusí obsahovat hledaný text. I zde lze použít vyhledávací funkce prohlížeče vyvolané kombinací CTRL-F, která prohledává zobrazenou stránku, ale protože ukázky textu nemusí obsahovat hledané slovo, nemusí někdy pomoci ani to. Pak zbývá poslední možnost, a sice vyhledávač Google.

Hledání přes Google

Hledání Google je k dispozici jako třetí možnost. Kliknutím na odkaz v záhlaví výsledků se zadaný text hledá na stránkách ČHS vyhledávačem Google. Při zapnutí z vyhledávání v databázi je zadaný text hledá jako celá fráze, je v uvozovkách. Při zapnutí z fulltextového vyhledávání je zadan jako jednotlivá slova.

Máme přitom k dispozici všechny možnosti Googlu, který umí najít a doporučit i různé varianty slov a hledá inteligentněji.

Petr Jandík, správce databáze skal