Nová verze databáze Skály ČR

Elektronický protokol o prvovýstupu, vkládání cest a obrázků, zápis údržby a další. Od 9. března je v provozu třetí fáze vývoje databáze Skály ČR, která je poměrně výrazným krokem vpřed a proto bych vás rád seznámil s jejími novinkami.

• Elektronický protokol o prvovýstupu
  • Vkládání cest
  • Vkládání obrázků
  • Zápis údržby
  • Řazení skal podle skutečnosti
  • Průvodce - propojení s knihovnou

skaly-novinkyNa vstupní stránce databáze uvidíte vpravo dole co je v databázi nového. Jsou tu odkazy na poslední změny skal, cest a naposledy zapsanou údržbu cest a skal. Kliknutím na název se dostanete přímo na dotyčný objekt.

skaly-vlozitDruhou změnou na vstupní stránce je výrazné tlačítko “vložit prvovýstup” pro vstup do elektronického protokolu o prvovýstupu. Zde má každý možnost zapsat cestu, přitom ho systém vede v postupných a podrobně vysvětlených krocích. Po vložení cesty obdrží vkládající mailem kopii všech vložených dat. Cesta je uložena v databázi a po schválení příslušnou OVK je zveřejněna na webu.

Na stránce sektorů je řazení skal v sektoru je od nynějška možné podle skutečného umístění v terénu. Pokud je pořadí zadáno, je před názvem skály vždy pořadové číslo. Viz příklad Pravý břeh Labe nebo Dubské skály:

skaly-sektor-seznam

Od úrovně sektoru dál se na stránce vypisují odkazy na existující průvodce včetně prolinku do knihovny ČHS, kde najdete bibliografické údaje a jestli je v knihovně momentálně volný.

skaly-sektor-pruvodce

Upraveny jsou odkazy, kterými můžete přímo kontaktovat příslušnou OVK, nebo správce skal, popřípadě ohlásit jakýkoliv problém. Systém do vašeho mailu automaticky vloží veškeré identifikační údaje stránky, ze které je mail odesílán, což usnadňuje správcům reakci na vaše podněty.

Na stránce skály se v seznamu cest nově vypisují všechny uvedené klasifikace (dříve se nevypisovaly klasifikace pro styly RP a AF). Poklud má skála zapsanou nějakou výbavu (knížka, slaňák apod.), je to vypsáno.

skala-udrzbaRovněž jsou jako u sektoru přímé odkazy na mail OVK, správci a na hlášení závad. Přibyly odkazy na průvodce ve stejné podobě jako u sektoru a úplně dole je tlačítko na vložení prvovýstupu, které funguje stejně jako na titulní stránce, s tím rozdílem že se první přidává cesta na skálu, ze které jste vkládání vyvolali.

Dále je zde možnost vložit záznam o údržbě skály, který je vyhrazen pro správce skal a vyžaduje přihlášení. Pokud jsi správce a chceš tuto možnost využívat, napiš si pro heslo na %dnva1h6LTuy8~inWskmb.

Nejvíce změn je na stránce cesty. I zde je upravená řádka odkazů na OVK, správce a na hlášení závad a přidán výpis existujících průvodců s odkazy do svazové knihovny, pokud jsou u sektory zadány.

Pokud se autor cesty vyskytuje mezi význačnými horolezeckými osobnostmi, najdete zde jeho portrét s odkazem na kartu osobnosti v modulu historie.

Pod osobnostmi je galerie obrázků k cestě, ke kterým nyní může bez přihlášení kdokoliv vložit další obrázky.

cesta-galerie

Následuje soupis vybavení cesty jisticím materiálem, pokud je zapsaná nějaká údržba a stránku cesty uzavírá tlačítko pro zapsání údržby k cestě a tato možnost je opět vyhrazena pro správce skal.

cesta-vybava

To jsou novinky a změny ve veřejné části databáze Skály ČR. Více novinek je v redakční části, kam mají přístup administrátoři databáze. To jsou lidé, kteří projevili zájem podílet se na vylepšování informační hodnoty databáze a dostali přístupové údaje. Pokud se mezi ně chcete zařadit, napište na skalycr@horosvaz.cz.

Novinky redakčního systému  vezmu heslovitě:

• U skal a cest lze zapsat údržbu, u cest navíc spravovat obrázky.
  • Cesty si lze vyfiltrovat podle OVK a stavu schválení a lze si vytisknout seznam neschválených cest pro jednání OVK. Nově lze stanovit pořadí skal v sektoru.
  • Výpis seznamu cest je upraven tak, aby nebyly řádky příliš dlouhé.
  • Pro účely údržby je tabulka jisticího materiálu a tabulka osob z rozlišením na zadavatele cest, správce skal a zástupce OVK.
  • Seznam cest a skal je tříděn sestupně podle identifikačního čísla, takže administrátor hned vidí, co je nového.
  • Do redakčního systému jsou zabudovány informační e-maily, které se posílají na sekretriát, OVK a správci dotčených skal v případě schválení cesty, zrušení cesty, vložení nové cesty jak z veřejného webu, tak z redakční části, a při smazání cesty.

Ne všechny údaje musí být hned vidět, záleží na tom jak a kde se podaří je doplnit, takže třeba průvodce nebo osobnosti jsou přidávány postupně, stejně jako údržba jištění, nebo řazení skal v sektorech.

Pokud máte v oblibě nějakou část našich skal a chcete přispět k vylepšení jejích obrazu ve svazové databázi, přihlašte se na mailu %dnva1h6LTuy8~inWskmb.

Petr Jandík

| Komentáře(0)