Facebook

Český horolezecký svaz

Jak použít mapové služby v databázi skal

Jak použít mapové služby v databázi skal

Databáze skal ČR na webu ČHS poskytuje mapové služby a je to nejen zobrazení skály na mapě, ale i navigaci. V tomto článku se podíváme jak tyto služby vyvolat a použít.

 

S první mapou se setkáváme hned na titulní stránce databáze. Zde je přehled všech zaměřených sektorů a mapa slouží k rychlejšímu přístupu k sektoru v databázi. Více o mapě v tomto článku.

 

mapasektory

 

Na další mapové služby se dostaneme na stránce sektoru. Pod řádkou ikon signalizuje červená kapka známá z googlovských map, že k sektoru jsou v databázi souřadnice. Stejné služby jako u sektoru jsou i na stránce skály a cesty, na mapě se objevuje navíc fialová kapka patřící skále opět s možností vyvolání navigace.

 

pravy-breh

 

Kliknutím na kapku se otveře terénní mapa s vyznačeným umístěním sektoru (červeně), parkoviště k sektoru (modře) a stanice veřejné dopravy (zeleně). 

 

belveder-teren

 

Vlevo nahoře lze mapu přepnout na satelitní, případně přiblížit. 

 

belveder-satelit

Přetažením žlutého panáčka vpravo dole aktivujeme prohlížení jeho okolí (Streetview) a kliknutím na kteroukoliv kapku v mapě se dostaneme k odkazu na naplánování trasy:

 

belveder-trasa

 

Kliknutím na něj se otevře okno map Google s vyznačenou polohou středu sektoru a po zadání výchozího bodu lze spustit navigaci.

 

google-navigace

 

Pokud navigaci spustíme na chytrém telefonu, na kterém je nainstalovaná aplikace Google maps, spustí se tato aplikace:

 

Navigace Google na mobilu

 

Pokud je ve skalách mobilní signál, lze mapu Google použít i k dohledání skály v terénu. Pokud tam signál není, je třeba si uložit souřadnice do nějaké offline mapy, nebo GPS aplikace.

 

P. Jandík, správce databáze

 

Instagram

Instagram Horosvaz