Sportovní lezení a bouldering na přírodních útvarech

08. 02. 2008 | Rubrika: Skály a bouldering | Komentáře (0)

Sportovní lezení a bouldering na přírodních útvarechV rámci komise Alpinismu vznikla nově subkomise "sportovního lezení a boulderingu na přírodních útvarech". Jejím vedoucím (předsedou) jsem byl zvolen já, Petr Resch. S vervou charakterizující novou krev ve funkcích jsem se pustil do vytváření reprezentačního týmu a systému podpory tohoto týmu. Reprezentační tým A tvoří  (a bude tvořit) pouze absolutní světová špička a dále mladí lidé, kteří do ní mají nakročeno. Složení A týmu je tedy následující (abecedně):

• Tomáš Mrázek
  • Adam Ondra
  • Silvie Rajfová
  • Martin Stráník
  • Rostislav Štefánek

Tito naši reprezentanti by měli mít zajištěnou (pokud VH schválí navrhovaný rozpočet) fixní podporu své činnosti ve výši 20.000 Kč na rok 2008. Dále by měli mít hrazené pojištění a účast na reprezentačních akcích.

Kromě této světové špičky chceme podporovat širší reprezentační tým, který budou tvořit další špičkoví lezci z důrazem na podporu mladších generací. Tento tým „B“ se bude neustále měnit, jisté zařazení pro rok 2008 mají tito lezci:

• Michaela Drlíková
  • Helena Lipenská
  • Kristýna Ondrová
  • Edita Vopatová

Tito lezci by měli mít hrazené účasti na reprezentačních akcích a pojištění. Na akci zaměřenou na bouldering (Mello Blocco a přilehlé švýcarské oblasti) bych rád dle finančních možností přizval ještě 1-3 boulderisty (nejspíše jistou má podporu Martin Spilka).

S vedoucím naší komise Martinem Ottou se snažíme kromě této fixní podpory vytvořit systém grantů, který by pomohl s krytím části nákladů reprezentantů na jednotlivé akce. Grant by mohl být částečně otevřený i směrem k lezecké veřejnosti nezařazené trvale do reprezentačních týmů. Zároveň by mohl vytvořit prostor pro horolezce, kteří se blýsknout výjimečným výkonem na poli sportovního lezení a naopak pro sportovní lezce a boulderisty, pokud dokáží přelézt něco výjimečného v horách (příklad Adama Ondry v loňské roce).

Hore zdar
Petr Resch