Španělsko Adama Ondry a Osp Martina Stráníka

21. 02. 2007 | Rubrika: Skály a bouldering | Komentáře (0)

Ve Španělsku měl bohatou žeň těžkých cest Adam Ondra.

Adamův komentář:

"Téměř všechny cesty, které jsem ve Špáňu vylezl, jsou dlouhé a vytrvalostní linie. 8béčka byla kolmější a techničtější, vyšší stupně spíše převislé až ve stropě. Charakter lezeckých oblastí ve Španělsku nahrává OS přelezům těžkých cest. Myslím si, že onsight cest stupně 8c je možný právě zde, b-plusko se dá onsightnout i v Ospu, ale třeba v Juře je to už velmi těžké až nemožné... A taky je velký rozdíl v klasifikaci cest – starší cesty jsou hodnoceny poměrně tvrdě, naopak nové a těžší bývají nadhodnoceny. Ale to je jen takové obecné zdání, které vždy neplatí...

Jinak nevím, jak své výkony okomentovat, snad jen, že měsíc před odjezdem jsem svůj tréning zaměřil na vytrvalost a lezl jsem dlouhé sekvence kroků na  Kotelně (boulderovce v Brně ) asi 3-4x v týdnu."

Vylezené cesty:

• Estado critico ( Siurana )– cesta má bez Adama 4 přelezy, R. Julian, D. Andrada, N. Favressse a E. Marin. Je klasifikována jako 9a. Vede cestou Kalea Borroka, v polovině odbočuje doprava. Adam cestu vylezl vpodstatě na druhý pokus, v prvním dolezl do 2/3 cesty, kvůli větru se nechal spustit, oblékl se vyšplhal po expreskách a laně a dolezl zbytek. Všechny těžké kroky zvládl v „onsightu“ Dalším pokusem cestu vylezl a snížil  klasifikaci cesty na 8c+.
  • Broadway ( Siurana ) 8a+/9a – jedna z variací Rambly, první přelez má Dani, vytrvalostní,Adam cestu přelez na 4 pokus
  • Travers de la Enmiend ( Sta. Lynia ) 8c+/9a, autor Dani, Adam má druhý přelez ?, cesta dlouhá 50 metrů v převislé jeskyni, vytrvalostní, 4 pokusy
  • L´odi social 8c+ ( Siurana ) dva pokusy, 25 metrů dlouhá, mírně převislá, silová
  • Blomu L3 8c+ ( Sta. Lynia ) 3 pokusy