Patnáctiletý Pepa Šindel přelezl 9a+ a zařadil se mezi 4 top sportovní lezce v historiI čr

10. 11. 2022 | Rubrika: Skály a bouldering, RSS - iSport.cz

Jméno Pepa Šindel se v posledních dvou letech stále častěji objevuje mezi významnými přelezy. Dva roky po sobě získal speciální ocenění Talent roku v anketě Výstupy roku. Nyní však dokázal něco, co všem vytřelo zrak. V patnácti letech si zapsal cestu 9a+!

Ilustrační foto, Pepa Šindel

Ilustrační foto, Pepa v roce 2021

V roce 2020, se třináctiletému Pepovi podařil první 11- (8c) přelez, a to cesty Tanec s vlkmi ve slovenské oblasti Harmanec. Tato cesta byla od té doby několika lezci shozena na 10+/11- až 10+. Pepa ale nelenil a hned v následujícím roce potvrdil svou formu dalšími čtyřmi 8c, kterými byly cesty Talk is Cheap, Insomnia, Gezurren Erresuma a Raubritter. Letos na jaře pak posunul svou výkonnostní hranici přelezem cesty The End 8c+ na Istrii, poté přidal Pain Makes Me Stronger 8c+ a Pu-Erh 8c/c+. Rostoucí tendence Pepovo výkonnosti byla tedy zcela jednoznačná, ale kdo by čekal, že jeho další zdolanou metou bude hned 9a+! Navíc takové, které visí jako pytel i Adamu Ondrovi. Pepa je tak prvním Čechem, který Chiropteru 9a+ z roku 1996 dokázal poslat a po Michalu Mikušíncovi je druhým lezcem vůbec!

Cesta Chiroptera se nachází ve slovenské oblasti Súľov, kde jsou skály tvořeny slepencem. Jedná se o krátkou, ale extrémně silovou linku po dírkách, vedoucí výrazným převisem.

Pepa v cestě ChiropteraPepa v cestě ChiropteraPepa v cestě Chiroptera

Pepa při lezení cesty Chiroptera 9a+

A co na to říká sám Pepa a Adam Ondra?

PEPA ŠINDEL

Jestlipak víš, kolik Čechů má přelezenou obtížnost 9a+?

Vím jen o Adamovi Ondrovi a Kubovi Konečném, ale pokud jsem na někoho zapomněl, tak se moc omlouvám. (Pozn. obtížnost 9a+ má na kontě také Tomáš Mrázek)

Asi víš, že Chiropteru zkoušel i Adam, který jí (na rozdíl od tebe) má stále jako projekt. Myslíš, že je výhoda třeba v menších prstech?

Ano, vím o Adamovi, protože jsem několikrát viděl jeho video, které mě samozřejmě motivovalo. Myslím si, že výhoda menších prstů určitě hraje roli. Ale na druhou stranu, mě rozhodně limituje moje výška, neboť jsem se v bouldru nedokázal rozkročit tak, jako Adam nebo Mišo Mikušinec, který cestu vylezl. No prostě, každý má svoje. :-)

Doposud byla tvoje nejtěžší cesta za 8c+, to jsi teď přeskočil jeden stupínek obtížnosti. S čím jsi do té cesty šel? Že jí vylezeš nebo jen zkusíš?

Cestu jsem poprvé zkusil na konci srpna a hned jsem věděl, že ji chci vylézt a že to půjde. :-) V září bylo hnusné počasí, ale v říjnu jsme na cestu jezdili pravidelně jeden den v týdnu.

Takže kolik pokusů tě tenhle přelez stál?
Celkem jsem byl na Súľově desetkrát a někdy jsem dal dva, někdy tři nálezy, takže celkem jsem to zkusil asi 25 krát.

A co nějaká další cesta v obtížnosti 9a - 9a+, máš něco vyhlídnutého?

Vzhledem k tomu, že jsme ze severní Moravy, tak bych chtěl zkusit Proces 9a ve Višni a taky popracovat v otevřeném projektu na Krpcovu, který loni navrtal Pen a Milan Genda. V zahraničí určitě něco v Ospu nebo v Juře.

ADAM ONDRA

Pepa Šindel o víkendu přelezl cestu Chiroptera 9a+ na Súlově, co tomu říkáš?

Totální bomba! Pepa lezecky neuvěřitelně roste a je radost to pozorovat.

Ty jsi cestu taky zkoušel, naposledy před dvěma lety, kdy se přelez nakonec nezadařil. Máš to stále jako projekt?

Já osobně jsem se asi smířil s tím, že tahle cesta mi v deníčku zůstane jako pytel. Do klíčové dírky se mi nevleze ukazováček a za prsteníček na to nemám (i když prvovýstupce Mišo Makušínec to za prsteníček vylezl) a celkem se o něj bojím. Musel bych ho specificky posilovat a vím, že prsteníčky v jednoprstovkách jsou obecně náchylnější na zranění.

Jak bys tu cestu charakterizoval?

Silová perda, kde se reálná obtížnost koná na třech brutální krocích uprostřed za 3 jednoprstovky po sobě. Má to nějaký intro, který unaví, a nějaký outro, kde si to člověk musí pohlídat. Celý klíčový místo je takový silně převislý, hodně otevřený kout, kde se dá trochu rozkozit, ale Pepova metoda je naprosto nekompromisní - žádný kození, prostě z pravé spodní nohy a zabrat na max. To mi hodně spadla brada, když jsem viděl video. :-)

Pepa vylezl své první 8c ve třinácti letech, tys v tomto věku přelezl 9a. Co myslíš, vypovídá to něco o Pepově potenciálu?

Já myslím, že důležité je, že se ho to maximálně baví, že je krásně vylezený na skalách a že všechny tyto prásky drtí bez nějakého specifičtějšího tréninku - jen lezením na skalách a tréninkem na bouldrovce. Potenciál na zlepšení má určitě veliký. Hlavně ať zdraví a motivace drží!

M. Košatková, ČHS